Jesienią zacznie się remont wrocławskiej Kamienicy Pod Gryfami, mieszczącej się pod adresem Rynek 2. Zabytkowy obiekt zostanie poddany renowacji dachu, a także elewacji wschodniej, frontowej i zachodniej.
Gryfy (czyli mityczne skrzydlate lwy z głową orła), od których kamienica wzięła swoją nazwę są jedną z czterech par zwierząt heraldycznych, które zamieszkały na szczycie budynku. Wszystkie odnoszą się do właścicieli kamienicy w okresie manieryzmu, czyli pod koniec wieku XVI, a także do miast i państw, z którymi byli związani.
Gryfy są z herbu rodu von Költsch, a lwy z herbu Wrocławia, czyli z godła Królestwa Czech lub z herbu flandryjskiej Brugii, z której prawdopodobnie wywodził się fundator manierystycznej przebudowy. Orły trzymają w łapach tarcze herbowe żony von Költscha Apolonii z domu von Turnau. Najwyżej siedzą pelikany, również z herbu Apolonii von Turnau.
Kamienicę Pod Gryfami wybudowano pod koniec XVI wieku. Najwcześniejsze wzmianki o kamienicy pojawiły się w latach 1587-1589, gdy została ona przebudowana w stylu manieryzmu pod kierunkiem architekta Friedricha Grossa. Wtedy też powstał obecny portal dłuta Gerharda Hendrika.
Od około 1681 r. budynek należał do spadkobierców Conrada Költscha, od 1761 właścicielem był Ernst Gottfried Stöckel, a wieku XIX - Issak Guffmann. W kamienicy swoją siedzibę miała instytucja dobroczynna o nazwie Költzische Fundation. Do dziś zachowała się jedynie balustrada z pierwszego piętra z umieszczonym nazwiskiem właściciela (Stöckel), a w polach bocznych liczbami 17 i 64 odnoszącymi się do daty powstania balustrady. Dziś w kamienicy mieści się restauracja.