DODAJ

Zrekonstruują wieżę zegarową i komin w dawnej Cukrowni Klecina

Kamienice i zabytki / Wrocław
Foto: Wikimedia Commons
Tomasz Matejuk
2017-02-14 13:42:11
Grupa PZU, zarządzająca terenem dawnej Cukrowni Klecina, zamierza przeprowadzić rekonstrukcję wieży zegarowej i komina ceglanego.

Kilka dni temu PZU Życie złożyło wniosek o pozwolenie na rekonstrukcję wieży zegarowej i komina ceglanego przy ulicy Supińskiego 3. Pod tym adresem mieszczą się budynki dawnej Cukrowni Klecina.

Nie oznacza to jednak, że firma ubezpieczeniowa zamierza w najbliższym czasie rozpocząć tam nową, zakrojoną na szerszą skalę inwestycję.

Na dziś PZU nie posiada sprecyzowanych planów dotyczących nieruchomości położonej przy ulicy Supińskiego – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Łukasz Ogonowski z biura prasowego PZU Życie.

Burzliwe dzieje Cukrowni Klecina

Cukrownia Klecina powstała w 1834 roku. Rozbudowano ją najpierw na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku, a potem – w latach 30. XX wieku. W cukrowni produkowano, oprócz cukru, także cukierki i spirytus.

Kompleks został częściowo zniszczony w trakcie II wojny światowej. Cukrownię ponownie uruchomiono w 1947 roku, a w kolejnych dekadach kilkukrotnie była modernizowana. Zlikwidowano ją w 1994 roku.

W 1996 roku nieruchomość kupiła gmina Wrocław. Dwa lata później magistrat sprzedał kompleks za ponad 42 mln złotych krakowskiej firmie Code, która zapowiadała budowę w tym miejscu m.in. aquaparku i multipleksu. 

Z inwestycji nic jednak nie wyszło, w 1999 roku wyburzono jedynie większość stojących tam obiektów. Została tylko dawna portiernia i dwa inne budynki przy głównej bramie wjazdowej.

Od początków XXI wieku terenem zarządza grupa PZU.