Tajniki budowy apartamentowca na wydmie

Tajniki budowy apartamentowca na wydmie

zachodniopomorskie
REKLAMA

Architektura budynków powstających w pasie nabrzeża musi szczególnie uwzględniać ich niezwykłe położenie. Apartamentowiec Dune, który stoi najbliżej plaży na polskim wybrzeżu, musi spełniać nie tylko wysokie oczekiwania estetyczne przyszłych mieszkańców, ale i architektów dbających o bezpieczeństwo oraz jakość wykonania. Jak została zaprojektowana konstrukcja Dune opowiada ekspert z firmy nadzorującej budowę tego luksusowego apartamentowca.

 

Luksusowy apartamentowiec stanął na wydmie, na terenie oddalonym zaledwie kilka metrów od plaży w Mielnie. Aby jednak Dune mógł zagwarantować nie tylko wygodę i piękne widoki z okien, ale także bezpieczeństwo, cała jego konstrukcja musi spełniać wymogi architektury nadmorskiej.

 

Budynek usytuowany tak blisko morza narażony jest na silny wiatr, wilgoć i wysokie wody gruntowe. Aby apartamenty spełniały wszelkie wymagane normy, jego konstrukcja musi zostać odpowiednio zabezpieczona. W Dune zastosowano przeciwwodną izolację w postaci membrany bitumiczno-lateksowej. Dodatkowo wykonano ją z użyciem wodoszczelnego betonu. – Do wykopu, nad którym stanął Dune zastosowano ściankę szczelną wraz z odwodnieniem wykopu przy pomocy igłofiltrów. Proces przebiegał sprawnie, jednak pompowanie wody trwało 24 godziny na dobę przez kilka miesięcy – opowiada Damian Kroc Project Manager z firmy Gleeds, zarządzającej przebiegiem procesu budowlanego. Nadziemna część apartamentowca została zaprojektowana w konstrukcji żelbetowej z zastosowaniem m.in. tarcz żelbetowych i słupów z rdzeniem w postaci stalowego profilu. - To technologia niezbędna z racji lokalizacji apartamentowca tuż przy plaży i właściwie na wydmie, jest także dość skomplikowana. Grunt pod budynkiem  wzmocniony został ponad 400 betonowymi palami wykonanymi w technologii FDP – mówi Damian Kroc z firmy Gleeds. W trakcie budowy Dune wywieziono aż 22.500 m3 piasku, czyli 2.800 wywrotek. Na budowie stanęły dwa żurawie, jak dotychczas najwyższe jakie kiedykolwiek stały w Mielnie – 50 i 40 metrowy. Zużyto ok. 12.000 m3 betonu wyprodukowanego przez regionalne wytwórnie.

 

Zewnętrzne baseny ze światłami LED

Wkrótce rozpoczną się również prace związane z technologią basenową. Ich dno podświetlone będzie podwodnymi lampami i listwami LED, które rozświetlać będą taflę wody wieczorami. Oprócz basenu dla dorosłych, o głębokości 1,3 m, powstanie także brodzik dla dzieci o głębokości 45 cm. Woda w basenach będzie podgrzewana, dzięki czemu będzie można pływać i wypoczywać w nich zarówno o poranku, jak i wieczorem. To za sprawą pompy ciepła powietrze-woda, która ogrzewać będzie wodę jednocześnie oszczędzając energię. Pływacy docenią przeciwprąd w basenie dla dorosłych, a dodatkowe atrakcje zapewnią im wylewnice do wodnego masażu.

 

REKLAMA

Zaawansowane prace na budowie apartamentowca

Obecnie na budowie Dune trwa montaż stolarki aluminiowej, przy czym okna penthousów będą wykonane w systemie podnoszono-przesuwnym. Ich wysokość dochodzić będzie do 3 m. przy 1,5 m szerokości skrzydeł przesuwnych. – Rozwiązania jakie wybrali nasi architekci dadzą mieszkańcom Dune niesamowite poczucie komfortu. Przy otwartych oknach niemal czuć będzie morską bryzę a plaża i Morze Bałtyckie każdy będzie miał u swych stóp nie ruszając się ze swojego apartamentu – mówi Cezary Kulesza, kierownik marketingu i sprzedaży w firmie Mielno Holding – Firmus Group.

 

Apartamenty w Dune wyposażone będą w wideo-domofony, klimatyzację obsługiwaną za pomocą pilota, w łazienkach zamontowane zostanie ogrzewanie podłogowe. Inwestor stawia na komfort przyszłych mieszkańców. W apartamentach kładzione są już posadzki. – Prowadzenie tak wielu prac jednocześnie przy tak wymagającym projekcie wymaga szczegółowej koordynacji prac i dużego przygotowania logistycznego odnośnie dostaw materiałów. To ważne, gdyż budynek realizowany  jest pod klucz, z pełnymi zabudowami kuchennymi, sprzętem AGD, wykończonymi łazienkami i sypialniami. – mówi Damian Kroc, z firmy Gleeds.

 

Dune będzie najwyższej klasy apartamentowcem w tej części wybrzeża. Z jego okien rozpościerać się będzie widok na morze, a także na całą okolicę Mielna. Na ostatnim piętrze Dune zaprojektowano jedynie sześć penthousów o powierzchniach ponad 100 m każdy - z tarasami, również niemal 100-metrowymi. Właściciel penthousu na tarasie będzie miał możliwość umieszczenia jacuzzi lub własnej prywatnej strefy relaksu.

 

Budowa Dune zakończy się jesienią 2012 roku, za generalne wykonawstwo odpowiada firma Budimex S.A. Inwestorem jest Mielno Holding – Firmus Group, a finansowanie zapewnia Getin Noble Bank.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA