Belgijska firma Ghelamco planuje nową, wielką inwestycję we Wrocławiufot. worldinmyeyes, / Teren inwestycji, zdjęcie z 2012 r.

Belgijska firma Ghelamco planuje nową, wielką inwestycję we Wrocławiu

REKLAMA

Coraz bliżej rozpoczęcia nowej, wielkiej inwestycji przy Obwodnicy Śródmiejskiej Wrocławia. Belgijska firma Ghelamco planuje realizację nowego kompleksu wielofunkcyjnego w zachodniej części stolicy Dolnego Śląska, na nieruchomości znajdującej się pomiędzy ul. Horbaczewskiego, Na Ostatnim Groszu i Bystrzycką.

Chodzi o wciąż niezabudowany, ogrodzony od wielu lat płotem teren, znajdujący się na osiedlu Gądów Mały, obok powstającego kompleksu biurowego West 4 Business Hub.

Pojawiło się obwieszczenia Prezydenta Wrocławia w sprawie wydania w dniu 21.12.2022 r. decyzji znak: WSR-OS.6220.30.2022.BD o uwarunkowaniach środowiskowych dla przedsięwzięcia pn.: „Zespół budynków usługowych z usługą hotelarską oraz innymi usługami towarzyszącymi wraz z garażami podziemnymi, drogą wewnętrzną oraz zagospodarowaniem terenu Wrocław, ul. Eugeniusza Horbaczewskiego, dz. nr 17/59, 17/61 AM 3 obręb Gądów Mały”.

Zdjęcia z maja 2022 r.

fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski

Jak czytamy w obwieszczeniu: "Przedmiotowa inwestycja polegać będzie na budowie zespołu budynków usługowych z usługą hotelarską oraz innymi usługami towarzyszącymi wraz z garażami podziemnymi, drogą wewnętrzną oraz zagospodarowaniem terenu we Wrocławiu przy ul. Eugeniusza Horbaczewskiego, na terenie dz. nr 17/59, 17/61 AM 3 obręb Gądów Mały.

W ramach przedsięwzięcia zakłada się budowę 2 budynków z funkcją usługi hotelarskiej - A i B – usytuowane równolegle, odpowiednio do ul. Na Ostatnim Groszu i ul. Bystrzyckiej. Budynki składać się będą z jednej kondygnacji podziemnej oraz 17 kondygnacji części wieżowych i niższych części o zmiennej wysokości 4 i 8 kondygnacji w przypadku budynku A, 3 i 6 kondygnacji w budynku B.

Dostęp kołowy do budynków będzie zapewniać droga wewnętrzna zlokalizowana na dz. nr 17/59 AM 3 obręb Gądów Mały, włączona od strony zachodniej do drogi publicznej – ul. Horbaczewskiego, z której zapewniony będzie dostęp, poprzez pochylnie umiejscowioną w północnej ścianie szczytowej budynku A, do garażu podziemnego. Jednokondygnacyjny garaż podziemny obsługiwany będzie z jednej rampy zjazdowej.

W obrębie parterów zaprojektowano przestronne strefy wejściowe do budynków A i B oraz lokale usługowo – gastronomiczne oraz pomocnicze - pomieszczenia na odpady, rowerownie i wózkownie. Budynki - kondygnacje nadziemne i podziemną – będą obsługiwać trzony komunikacji pionowej wyposażone w klatki schodowe i dźwigi osobowe".

Inwestor, firma Ghelamco na razie nie ujawnia więcej szczegółów tej inwestycji ani nie zaprezentowała dotychczas nowych, oficjalnych wizualizacji. Nie informuje również, kiedy zamierza dokładnie rozpocząć realizację tego nowego projektu we Wrocławiu.

Zdjęcia z marca i kwietnia 2012 r.

fot. worldinmyeyes
fot. worldinmyeyes
REKLAMA
fot. worldinmyeyes
fot. worldinmyeyes
fot. Orzech
fot. Orzech
fot. Orzech
fot. Orzech

Inwestycja planowana od ponad 14 lat

Przypomnijmy, pierwsze zapowiedzi inwestycji biurowej Ghelamco na trzyhektarowej działce między ulicą Horbaczewskiego i Na Ostatnim Groszu pojawiły się na początku 2008 roku. Mówiło się wtedy, że Wrocław Business Park (taką nazwę nosiła wówczas inwestycja) zostanie wybudowany w kilku fazach, a całkowita powierzchnia kompleksu wyniesie 75 tys. metrów kwadratowych. Budowa miała ruszyć już w połowie 2008 roku, ale kryzys gospodarczy pokrzyżował plany inwestorowi i do dziś całe przedsięwzięcie nie wystartowało.

Ghelamco
Ghelamco
Ghelamco
Ghelamco
Ghelamco
Ghelamco
Ghelamco
Ghelamco

Jeszcze w 2016 roku przedstawiciele inwestora zapewniali nas, że jednak nie zrezygnowali z tego przedsięwzięcia.

– Inwestycja będzie realizowana zgodnie ze strategią Ghelamco. Oznacza to, że na obecnym etapie projekt jest przygotowany do realizacji. W chwili, gdy podpiszemy umowę najmu rozpocznie się budowa – tłumaczył portalowi InvestMap.pl Radosław Górecki z Ghelamco Poland.

Ghelamco zdecydowało się wówczas także na modyfikację całego projektu. I zmianę nazwy, na Synergy Business Park.

– Synergy Business Park, zaprojektowany jako czternastokondygnacyjny biurowiec klasy A zostanie dostosowany do wymagań najemców, ze szczególnym uwzględnieniem jak najlepszego wykorzystania powierzchni. Docelowo budynek będzie posiadać 60 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu – informował w tamtym czasie inwestor na swojej stronie internetowej.

Teraz jak widać, Ghelamco zrezygnowało z budowy kompleksu biurowego, na rzecz realizacji projektu wielofunkcyjnego z dominującą funkcją tzw. "usługi hotelarskiej". Inwestor zdecydował się również podwyższyć najwyższą część kompleksu - dominantę wysokościową, z 14 do 17 kondygnacji.

Będziemy na Investmap.pl na bieżąco informowali o dalszych postępach związanych z realizację tej inwestycji.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Bres(gość)
A gdzie funkcja schronu p-atomowego pod poziomem garazy i parkingow ?! Pod kazdym budowanym nowym budynkiem i pod podworkami w zabudowanym Centrum
REKLAMA