źródło: mat. inwestora

Browary Warszawskie. Kwartał na Woli ożywa na nowo [FILM]

Tomasz Matejuk
W kwartale ulic Grzybowskiej, Wroniej, Chłodnej i Krochmalnej na warszawskiej Woli powstaje kompleks budynków mieszkalnych i biurowych, skupionych wokół przestronnych, miejskich placów. To flagowa inwestycja czołowego polskiego dewelopera – Echo Investment.

Jak zapowiada inwestor, dzięki Browarom Warszawskim, między ulicami Grzybowską, Wronią, Chłodną i Krochmalną miasto ożyje na nowo. Za projekt kompleksu odpowiada renomowana pracownia JEMS Architekci Sp. z o.o.

– Powstaje nowy, otwarty dla wszystkich miejski kwartał, tworzony przez budynki mieszkalne, biurowce oraz place publiczne, miejsca odpoczynku i rekreacji, kawiarnie, restauracje i sklepy. To miejsce z piękną historią, ale przede wszystkim nowoczesny, funkcjonalny i całościowy zamysł urbanistyczny i architektoniczny – wylicza inwestor. 

Znajdą się tu trzy biurowce, pięć budynków mieszkalnych, ponad 8 tys. mkw. przestrzeni przeznaczonej na usługi, restauracje, sklepy, świetnie zaaranżowane przestrzenie publiczne z miejskimi skwerami, kameralnymi uliczkami i wygodną przestrzenią pełną zieleni.
Place, placyki, miejskie ogrody i dziedzińce
Jak zaznacza Echo Investment S.A., kluczowym elementem Browarów Warszawskich będą ogólnodostępne przestrzenie, takie jak plac przy historycznym budynku Warzelni, Brama Browarów od strony ulicy Grzybowskiej czy tzw. plac śniadaniowy pomiędzy budynkami mieszkalnymi w północnej części działki. 

– Na placach skupi się życie kompleksu – wokół nich powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe. Nie zabraknie naturalnej zieleni i małej architektury. Do dyspozycji mieszkańców, spacerowiczów, turystów i pracowników firm, które będą miały tu swoje biura, będzie łącznie aż 15 700 mkw. otwartego terenu, umożliwiającego swobodny spacer przez Browary Warszawskie przez całą dobę. W ramach inwestycji powstaną też nowe ulice, w tym zupełnie nowy odcinek Krochmalnej – zapowiadają przedstawiciele inwestora.

Plac Śniadaniowy ma być kameralnym placykiem w sąsiedztwie kawiarni i sklepów. Ma służyć mieszkańcom apartamentów przy Krochmalnej i ich gościom. Rynek Warzelni, wielkością porównywalny z Rynkiem Starego Miasta, położony między Laboratorium i Warzelnią, będzie pełnił rolę centrum rozrywki i spotkań: z restauracjami, sklepikami i miejscem na wieczorne spotkania z przyjaciółmi.

Ogród Centralny to z kolei ogród na dachu Piwnic Czasu, pomiędzy budynkami biurowymi i dawną Willą Browarów. Ma być idealnym miejscem na pikniki, imprezy plenerowe lub chwile wytchnienia w zielonym otoczeniu dla pracujących w okolicy. Natomiast Brama Browarów to reprezentacyjny plac, witający odwiedzających od ulicy Grzybowskiej. 

– Będzie kwintesencją klimatu całości, zachęcającą do wejścia dalej – zaznacza inwestor.

Szczególnym elementem całego założenia będzie też odrestaurowany fragment (ok. 1 750 mkw.) XIX-wiecznych piwnic. 

– Będzie można tu odetchnąć atmosferą dawnej Warszawy, korzystając z gastronomii i lokali handlowych kultywujących tradycje rzemieślnicze. Nad piwnicami powstanie ogród centralny o powierzchni 1 500 mkw. Będzie to nawiązanie do jeszcze wcześniejszej historii Woli, która – zanim przekształciła się w zagłębie przemysłowe – była dzielnicą sadów i ogrodów – wyliczają przedstawiciele Echo Investment.


Biura przy Bramie, Warzelni i Willi
Biura w Browarach Warszawskich stanowią ponad 50% powierzchni tego nowego-starego kwartału na mapie Warszawy. W ramach całego kompleksu docelowo powstaną trzy obiekty biurowe. 
Pierwszy, już ukończony, to Biura przy Bramie. Budynek położony jest przy reprezentacyjnym placu Bramy Browarów, tuż obok wejścia na teren Browarów Warszawskich w narożniku ulic Grzybowskiej i Wroniej. Składa się dwóch części – schodkowo ukształtowanej dominanty o 11 kondygnacjach i niższego skrzydła o 7 kondygnacjach o łącznej powierzchni 15 000 mkw. Biurowiec został oddany do użytkowania w grudniu 2018 roku. Swoje siedziby mają tutaj: L’Oreal Polska, WeWork, EPAM Systems Poland, Sony Interactive Entertainment.
Biura przy Willi położone są przy odrestaurowanej Willi Schiele. Będzie to najwyższy, bo aż 15-kondygnacyjny budynek komercyjny. Zachodnia ściana budynku stanowić pierzeję ulicy Haberbuscha i Schielego, nazwanej na cześć słynnych wolskich browarników – twórców potęgi Browarów Warszawskich. Nazwę tej ulicy wybrali sami warszawiacy spośród trzech nazw zaproponowanych przez Muzeum Warszawy. Znajdą się w nim nie tylko biura. Na parterze powstaną przestrzenie na usługi, kawiarnie i sklepy, a dla najemców oddane będą zielone tarasy na dwóch kondygnacjach. Powierzchnia całego budynku to 15 100 mkw.

– Uskokowa forma budynku prowadzi wzrok w kierunku wejścia do zabytkowych piwnic, dawnej  leżakowni browaru Haberbusch i Schiele, a dziś - serca całego założenia Browarów Warszawskich. Załamania bryły, podcienia wejściowe i witryny podkreślone  zostaną okładziną z blachy w kolorze piwnego słodu. Rytm głębokich, grafitowych rygli fasady nada dodatkowej głębi całkowicie przeszklonej elewacji. Na parterze zaplanowaliśmy lokale usługowe, na pozostałych kondygnacjach przestrzeń biurową o wysokim standardzie – mówi Marek Moskal, architekt z pracowni JEMS Architekci.

Z kolei Biura przy Warzelni będą trzecim i największym budynkiem biurowy w kwartale ulic Grzybowska, Krochmalna, Wronia i Chłodna, który zaoferuje najemcom ponad 29 000 mkw. powierzchni. Charakteryzuje się niestandardową bryłą, która z trzech stron otoczy zabytkowe Piwnice Czasu oraz Ogród Centralny. Podobnie jak pozostałe budynki będzie miał schodkową architekturę, która w głównej części wzniesie się na poziom 8. kondygnacji. Na dwóch poziomach parkingu podziemnego znajdzie się blisko 300 miejsc parkingowych dla pracowników biur, jak i gości piwnic oraz lokali usługowych w innych częściach Browarów.
– Architektura Biur przy Warzelni to unikalne połączenie różnych funkcji i sposobu aranżacji przestrzeni miejskiej. Będzie stąd można przejść bezpośrednio do Piwnic Czasu, jak i skorzystać z zacisza Ogrodu Centralnego. Jedno z przejść połączy Rynek Warzelni z Placem Dolnym. Przeszklona elewacja z elementami okładzin w jasno złotym kolorze oraz lekko obrócone, pionowe elementy fasady nadadzą budynkowi głębi, dodatkowej zmienności i światłocienia. W słoneczny dzień będzie można podziwiać blaski i cienie odbijające się w tej strukturze – zapowiada Agnieszka Chmolewska, kierownik zespołu architektów w dziale biur Echo Investment.