Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku na ostatniej prostej Uniwersytet Morski w Gdyni

Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku na ostatniej prostej

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Coraz bliżej zakończenia budowy Centrum Offshore UMG. Powstająca w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku inwestycja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni gotowa będzie w poł. 2023 r.

Centrum Offshore UMG składać się będzie z dwóch budynków połączonych łącznikiem na poziomie 1. piętra. Zaawansowanie prac szacuje się na poziomie ponad 70 proc. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PAS Projekt. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budimex S.A. Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 60 mln zł.

Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz budynków – płytkarskie, malarskie, wykładzinowe. Trwa montaż stolarki drzwiowej oraz podwieszanych sufitów. Realizowane są również prace związane z elewacją budynku, roboty instalacyjne elektryczne i sanitarne, dostawa i montaż chłodni oraz prace związane z oddymianiem budynku i systemem p.poż. W zakresie infrastruktury zewnętrznej w najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót brukarskich (chodniki, drogi i parkingi) oraz wykonanie docelowego ogrodzenia terenu.

– Centrum Offshore UMG będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu (...). Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore i robimy wszystko, by Centrum stało się zalążkiem "Polskiej Doliny Offshore" – mówił prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Centrum Offshore stanie się nową siedzibą Instytutu Morskiego UMG. Będą tu realizowane m.in. kompleksowe działania i pomiary na morzu w celu pozyskania nowej informacji o stanie środowiska morskiego i jego zasobach. Informacje te są niezbędne w działalności na rynku paliw, budowy statków, morskiej energetyki wiatrowej czy transportu morskiego.

Nowoczesny budynek przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku stanie się również siedzibą Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG. Misją CMEW jest wpieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez działalność edukacyjną, szkoleniową i doradczą. Centrum w swojej ofercie ma m.in. pierwsze w Polsce studia Executive MBA dla sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni
REKLAMA
Uniwersytet Morski w Gdyni

Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej - Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Morski w Gdyni

Centrum OFFSHORE w liczbach:

- Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tys. mkw.,

- Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 mkw. (wys. 7,5 m),

- Powierzchnia laboratoryjna, biurowa, warsztatowa oraz zaplecze socjalne,

- ok 200 stanowisk pracy,

- Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m nabrzeża przeładunkowego (20 kN/m2),

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 50 mln zł. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej - Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2023 r.

Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA