Co dalej ze słynną Piwnicą Świdnicką we Wrocławiu?źródło: Julo - commons.wikimedia.org

Co dalej ze słynną Piwnicą Świdnicką we Wrocławiu?

Orzech
Orzech
REKLAMA
Uważana za najstarszą piwiarnię w Europie, wrocławska Piwnica Świdnicka nadal pozostanie zamknięta. Otwarcie lokalu po raz kolejny zostało przełożone.
Piwnica Świdnicka, jeden z kultowych lokali przedwojennego i powojennego Wrocławia miała być dostępna dla gości już od sierpnia 2020 roku, jednak jak powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Wrocław Wojciech Koerber z wrocławskiego magistratu, sierpniowe otwarcie nie doszło do skutku między innymi ze względu na panującą pandemię koronawirusa. W związku z obostrzeniami i zamknięciem lokali gastronomicznych, nowy najemca Piwnicy Świdnickiej poprosił magistrat o przesunięcie w czasie odbioru lokalu. Nowa data to połowa stycznia 2021 r.
Remont Piwnicy Świdnickiej trwał prawie rok i kosztował gminę Wrocław blisko 4,5 mln złotych. Remont lokalu obejmował wymianę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz zabezpieczenie murów przed wilgocią. Zamontowano również nową instalację gazową, CO, wentylację mechaniczną, klimatyzację oraz zainstalowano nowe systemy oddymiania i chłodnicze.
Po remoncie Piwnica Świdnicka będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa całego lokalu wynosi 1200 mkw. Generalnym wykonawcą prac remontowych była wrocławska spółka Nexus Nowe Technologie.
Obecnym, nowym najemcą Piwnicy Świdnickiej jest wrocławska firma Hotelarz, której właściciel - Konrad Saładucha, zapewnił podczas rozmowy z Polskim Radiem Wrocław, że w restauracji będzie serwowana kuchnia regionalna, oparta na lokalnych produktach. Nowy lokal ma nawiązywać do najlepszych tradycji Piwnicy Świdnickiej. 
REKLAMA
Firma będzie dzierżawiła lokal przez najbliższych 10 lat. Po upływie tego czasu najemca będzie miał prawo wystąpić o przedłużenie dzierżawy na czas nieokreślony. Firma Hotelarz z Wrocławia działa na rynku od 16 lat. Specjalizuje się w rekrutacji i wynajmie personelu do lokali gastronomicznych oraz hoteli. 
Czynsz, jaki Hotelarz będzie płacił miastu, wyniesie 51 tysięcy złotych miesięcznie. Opłata nie będzie obejmować pierwszego półrocza działalności Piwnicy Świdnickiej.
Piwnica Świdnicka została zamknięta przez brak chętnych do remontu całego lokalu po poprzednim najemcy, z którym miasto prowadziło batalię sądową, którą ostatecznie rozstrzygnęło na swoją korzyść. W styczniu 2018 r. lokal został zamknięty.
Mieszcząca się w piwnicach wrocławskiego Ratusza - Piwnica Świdnicka - działa (z niewielkimi przerwami) od 1273 roku, co czyni ją jednym z najstarszych lokali tego typu w Europie. Początkowo była miejską gospodą, w której serwowano piwo z okolicznych browarów, w tym ze świdnickiego, z którego sprowadzano słynne piwo jęczmienne. Właśnie od tego dolnośląskiego miasta, słynącego z jednego z najlepszych piw w Europie, Piwnica wzięła swoją nazwę - Świdnicka. Lokal był wielokrotnie rozbudowywany, a swój obecny kształt osiągnął pod koniec XV wieku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA