Wycena nieruchomości zgłoszonych do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) odbywa się na niezmienionych zasadach. Ich właściciele decydując się na skorzystanie z usług tzw. firm odszkodowawczych, powinni działać rozważnie, weryfikować informacje i nie ulegać presji czasu.
Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) stanowczo dementują nasilające się w ostatnim czasie pogłoski, jakoby spółka miała zmienić zasady wycen nieruchomości i oferować, w ostatnich miesiącach, korzystniejsze warunki nabycia. Informacja ta nie ma pokrycia w rzeczywistości, a sposób i warunki ustalania ich wartości pozostają niezmienne. Na będące w toku wyceny nie ma żadnego wpływu wydanie przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji lokalizacyjnej dla CPK w styczniu br.
Wydanie tej decyzji zrodziło wiele pytań wśród mieszkańców, którzy mogą skorzystać z PDN. Dotyczą intensyfikacji działań na terenie inwestycji CPK przez podmioty, które oferują odpłatne wsparcie w obsłudze procesu wywłaszczeniowego. Przedstawiciele CPK apelują, aby decyzje o skorzystaniu z ich usług były podejmowane samodzielnie, w sposób przemyślany i na podstawie sprawdzonych informacji.
Spółka CPK informuje:
Nie ma jeszcze terminu ustalenia odszkodowań
Przedstawiciele CPK rekomendują, aby właściciele nieruchomości nie podejmowali decyzji pod presją czasu. Pojawiające się sugestie, że brak zawarcia w najbliższym czasie umowy z tzw. firmą odszkodowawczą uniemożliwi negocjacje ze spółką przed procedurą wywłaszczeniową są nieprawdziwe. Przepisy prawa jasno mówią o tym, że czas na negocjacje w ramach tzw. postępowania odszkodowawczego nastąpi dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji lokalizacyjnej. Decyzja stanie się ostateczna po upływie terminu składania odwołań od decyzji lokalizacyjnej wojewody wydanej w styczniu 2025 roku, a jeżeli zostaną one złożone, po wydaniu decyzji przez organ II instancji (w tym wypadku przez Ministra Rozwoju i Technologii).
Terminy zaczną swój bieg dopiero wtedy, kiedy właściciele nieruchomości otrzymają zawiadomienie o tym, że decyzja lokalizacyjna jest ostateczna.
Wypłata odszkodowania nie zależy od odwołania
Każdy właściciel nieruchomości ma prawo do otrzymania odszkodowania. Nie jest to w żaden sposób uzależnione od faktu złożenia przez niego odwołania od decyzji lokalizacyjnej. Sugestie, że jej niezłożenie uniemożliwi wypłatę godziwego odszkodowania i uzależnianie tego faktu od tego czy skorzysta się z usług firmy odszkodowawczej mijają się z prawdą. Nie ma to żadnego znaczenia w świetle polskiego prawa.
Na wnioski o nieruchomość zmienną i odszkodowanie jest za wcześnie
Sugestie, że należy natychmiast składać do CPK wnioski z ofertą cenową czy propozycje dotyczące nieruchomości zamiennych, wprowadzają właścicieli nieruchomości w błąd. Obecnie ich składanie jest przedwczesne. Będzie można to zrobić dopiero po otrzymaniu przez właścicieli zawiadomienia o wydaniu ostatecznej decyzji lokalizacyjnej.
Nikt nie zostanie bez dachu nad głową
Niepokój wywołany pogłoskami, że wywłaszczenia związane z inwestycją CPK rozpoczną się już wiosną 2025 roku, a właściciele nieruchomości w ciągu najbliższych tygodni zostaną pozbawieni dachu nad głową, jest bezzasadny i nie ma żadnego racjonalnego usprawiedliwienia. Przeniesienie prawa własności do nieruchomości następuje, zgodnie z prawem, dopiero wtedy, kiedy decyzja o ustaleniu lokalizacji stanie się ostateczna.
Nie wykorzystujemy niewiedzy
CPK stanowczo sprzeciwia się sugestiom, że proces wywłaszczeniowy jest nastawiony na wykorzystywanie niewiedzy właścicieli nieruchomości, a jedyną gwarancją ich sprawiedliwego potraktowania jest zatrudnienie firmy odszkodowawczej. „Doradcy” nie mają żadnego wpływu na procesy wywłaszczenia oraz ustalania wysokości i wypłaty odszkodowania. Decyduje o tym jedynie wynik postępowania administracyjnego prowadzonego przez wojewodę.
W razie pojawienia się pytań i wątpliwości przedstawiciele spółki zachęcają do sprawdzania wszystkich informacji pochodzących z „firm odszkodowawczych” z innymi źródłami, z firmami świadczącymi profesjonalne usługi prawne (adwokaci, radcowie prawni) czy powiatowymi rzecznikami konsumenta.
Wszyscy właściciele nieruchomości muszą również pamiętać, że usługi każdego „doradcy” kosztują i skorzystanie z nich oznacza, że uzyskane odszkodowanie będzie pomniejszone o jego honorarium i inne koszty, których zwrotu może się domagać.
Źródło: CPK