Dodatkowe miliony dla Narodowego Centrum Nauki! Wiemy na co zostaną przeznaczone Pixabay

Dodatkowe miliony dla Narodowego Centrum Nauki! Wiemy na co zostaną przeznaczone

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Bardzo dobra informacja dla polskiej nauki. Minister Nauki Dariusz Wieczorek ogłosił, że przekaże 200 mln zł więcej na badania podstawowe, które odbywają się we wszystkich dyscyplinach naukowych. – To dobry dzień dla NCN. Będziemy wspierać polską naukę, by polscy naukowcy mogli rozwijać się w Polsce – powiedział szef resortu nauki. To najwyższy wzrost nakładów finansowych na ten cel od 12 lat.

Minister Nauki Dariusz Wieczorek podkreślił potrzebę prezentowania szerokiego spektrum, jakie obejmuje polska nauka. – Chcemy, by nasze jednostki informowały dziennikarzy i opinię publiczną o tym, co robią. To istotne, bo często nie potrafimy chwalić się naszymi osiągnięciami. Musimy to zmienić – deklarował minister.

200 mln zł więcej na NCN

– Wiemy, że w ostatnich latach były spore problemy, jeśli chodzi o finansowanie NCN. Dokładamy 200 mln zł. Doceniamy to, co NCN i ci młodzi naukowcy robią. Po zwiększeniu środków, budżet Narodowego Centrum Nauki na finansowanie badań w 2024 roku wyniesie ok. 1 mld 600 mln zł – ogłosił podczas konferencji prasowej minister Dariusz Wieczorek.

Historyczne zmiany w polskiej nauce

Wiceminister Maciej Gdula podkreślił, że ostatnie lata nie były dobre dla Narodowego Centrum Nauki. – Nasi poprzednicy dusili NCN i głodzili pracowników nauki – powiedział.

– Te 200 mln to największy wzrost kwotowy na Narodowe Centrum Nauki od ponad dekady. Zwiększamy nakład na NCN, ale zwiększamy też płace w nauce. To są historyczne zmiany i to otwiera nowy etap w traktowaniu nauki – mówił wiceminister nauki Maciej Gdula.

– Zmienia się nasze nastawienie do nauki. Będziemy naukowców promować, wspomagać i dyskutować z nimi – dodał podsekretarz stanu w MNiSW.

REKLAMA

Narodowe Centrum Nauki (NCN)

Narodowe Centrum Nauki wspiera badania podstawowe poprzez finansowanie projektów badawczych oraz działań naukowych. W ofercie NCN znajdują się konkursy adresowane do naukowców na każdym etapie kariery, niezależnie od wieku i stażu.

Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie.

Dzięki projektom NCN wybitni polscy badacze wrócili z zagranicy, a naukowcy z innych krajów wybrali Polskę jako kraj, w którym chcą rozwijać swoją karierę i prowadzić badania. Tworzą się międzynarodowe grupy badawcze, w których polskie zespoły współpracują z najlepszymi naukowcami z całego świata.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W latach 2011-2023 Narodowe Centrum Nauki sfinansowało ponad 29,5 tys. projektów na łączną kwotę blisko 15,7 mld zł. Wśród laureatów konkursów NCN jest 21 tys. naukowców.

Źródło: MNiSW

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA