Jest szansa, że budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej ruszy na początku kwietnia przyszłego roku. Należąca do samorządu województwa spółka Dolnośląski Park Innowacji i Nauki ogłosiła kolejny przetarg na wyłonienie inwestora generalnego tej inwestycji. Oferenci mają czas na składanie ofert do 21 stycznia.
Zwycięzca poprzedniego przetargu – konsorcjum firm, którego liderem był PB Inter System PPP z Wrocławia nie podpisał umowy na wykonanie tej inwestycji.Konsorcjum to wygrało przetarg, zobowiązując się do wykonania tej inwestycji za ponad 159 mln zł.
Przybliżony, orientacyjny koszt budowy Centrum to 160 milionów złotych. Ministerstwo Sportu przyznało 20-milionową dotację, Urząd Marszałkowski dołoży kolejnych 30 milionów. Reszta pieniędzy ma być pozyskana z kredytu.
Inwestycja na Polanie Jakuszyckiej ma być finansowana z budżetu województwa (30 mln zł), Ministerstwa Sportu (20 mln) oraz z kredytów, jakie zaciągnie DPIN.
Inwestycja na Polanie Jakuszyckiej ma być finansowana z budżetu województwa (30 mln zł), Ministerstwa Sportu (20 mln) oraz z kredytów, jakie zaciągnie DPIN.
Materiały inwestora
Budynek główny Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej będzie miał powierzchnię ok. 13 tys. mkw. Mają się w nim znajdować m.in. szatnie, smarowalnie, strefa odnowy biologicznej, pomieszczenia laboratoryjne i hipoksyjne, pomieszczenia organizacji zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, family club, press room, strefa VIP, kabiny komentatorskie, magazyny sprzętu sportowego i elementów wyposażenia zawodów sportowych wraz z odpowiednią częścią komunikacji i pomieszczeń sanitarnych i z zewnętrzną widownią stałą na ok. 245 osób.W obiekcie zlokalizowane zostanie też centrum obsługi podróżnych, w tym poczekalnia kolejowa, interaktywne centrum edukacyjne, część gastronomiczna z dwiema restauracjami i część noclegowa z hotelem o standardzie trzygwiazdkowym dla 40 pokoi i schroniskiem młodzieżowym typu hostel.
Budynek techniczny ma mieć powierzchnię wynoszącą ok. 7,8 tys. mkw. Zaplanowano w nim m.in. pomieszczenia techniczno-magazynowe, garaże dla pojazdów utrzymania tras biegowych, ambulatorium i pomieszczeń ratownictwa górskiego oraz parkingi wydzielone dla użytkowników – m.in. sportowców, sędziów i obsługi technicznej oraz ekip telewizyjnych.
W ramach inwestycji ma też zostać zbudowane boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 32 na 50 metrów z bieżnią czterotorową o długości 200 metrów, pełnowymiarowa strzelnica biathlonowa, rolkostrady o długości 3,5 km oraz parkingi.
Materiały inwestora