Powstaną cztery specjalne hale produkcyjno-usługowe w regionie – będzie praca dla więźniów

Powstaną cztery specjalne hale produkcyjno-usługowe w regionie – będzie praca dla więźniów

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu planuje wybudować na Dolnym Śląsku cztery hale produkcyjno-usługowe. Inwestycje te mają w całości zostać sfinansowane z programu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Hale zlokalizowane będą na terenie Zakładów Karnych w Głogowie, Kłodzku, Strzelinie i Zarębie koło Lubania. 

W całej Polsce w sumie ma powstać 40 takich obiektów. Jeden z pierwszych otwarto w czerwcu na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu – halę stolarsko-tapicerską – w której zatrudnienie znalazło około 150 więźniów. 

Pierwsza hala na Dolnym Śląsku ma powstać w Kłodzku

Cztery planowane na Dolnym Śląsku hale mogą być przeznaczone na działalność produkcyjną różnych branż, montaż elementów i podzespołów, tekstylia, stolarkę itp. Obiekty mogą mieć powierzchnię do 2 tys. metrów kwadratowych, a przedsiębiorcy działający w tych halach będą ponosić jedynie koszt ich wyposażenia i dzierżawy. 
REKLAMA

Pierwszą taką inwestycją w naszym regionie najprawdopodobniej będzie hala na terenie Zakładu Karnego w Kłodzku, który jest obecnie na etapie podpisywania umowy z zainteresowaną firmą. 

Dodatkowo OSIW dysponuje już dwoma gotowymi budynkami we Wrocławiu, wymagającymi jedynie przystosowania do potrzeb produkcyjnych danej firmy.
Dla wielu przedsiębiorców w Polsce i na Dolnym Śląsku borykających się z problemem pozyskania pracowników rozwiązaniem może być zatrudnienie więźniów. Obecne przepisy w ramach Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy dają wiele korzyści ekonomicznych dla podmiotów gospodarczych zatrudniających osadzonych. Są to m.in. stosunkowo niskie koszty pracownicze.
Firmy, które zdecydują się na zatrudnienie więźniów otrzymują częściowy zwrot wypłaconych im pensji. Obecnie wynosi on 20 procent, ale jeszcze w tym roku sięgnie 40 procent. Firmy zatrudniające więźniów nie będą również musiały odprowadzać składki zdrowotnej, nie płacą też za zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie więźniów zatrudnionych w prywatnych firmach wypłacane jest w oparciu o rzeczywisty wypracowany czas, a stawka godzinowa wynosi aktualnie 11,57 zł.

W zakładach karnych na Dolnym Śląsku kary pozbawienie wolności odbywa obecnie około 6 tys. osób, z czego pracuje zaledwie ponad 2,5 tys. Znaczna część osadzonych może zostać skierowana do pracy zarówno poza zakładem karnym, jak i w specjalnie powstałej hali na jego terenie. Służba Więzienna na własny koszt może również przeszkolić więźniów zgodnie z zapotrzebowaniem danego pracodawcy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA