Subtelne nawiązania do historycznej architektury Gdańska dominują w Rajskiej 8źródło: Juliusz Sokołowski

Subtelne nawiązania do historycznej architektury Gdańska dominują w Rajskiej 8

Gdańsk
REKLAMA
Apartamentowiec Rajska 8 jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnym i rewitalizacją zaniedbanego obszaru w obrębie historycznego centrum Gdańska, nazywanego "dziurą wstydu". Projekt architektoniczny powstał w warszawskiej pracowni JEMS Architekci.
Budynek powstał u zbiegu ulic Rajskiej i Heweliusza, w prestiżowej lokalizacji samego centrum historycznego Starego Miasta, a jednocześnie przez lata zaniedbanej części śródmieścia. Nowa zabudowa wyznacza pierzeję jednej z głównych ulic, od skrzyżowania z ul. Heweliusza do ciągu pieszego wzdłuż kanału Raduni, sytuując się na trasie, łączącej dworzec Gdańsk Główny ze Starym Miastem. Na skraju nowych budowli powstał ogólnodostępny plac miejski, przed modernistycznym budynkiem Naczelnej Organizacji Technicznej. 
Apartamentowiec Rajska 8 zaprojektowano na planie litery U, w jego skład wchodzi część mieszkaniowo-usługowa, biurowa oraz ogólnodostępny plac miejski. Dom mieszkalny ma 6 kondygnacji nadziemnych i 1 kondygnację podziemną. Tuż za nim mieści się biurowiec Heweliusza 18 o łącznej wysokości 10 kondygnacji. Panorama z ostatnich pięter budynku otwiera się na całe miasto, a duże przeszklenia na elewacji frontowej zapewniają rozległy widok na Stare Miasto i Port.
REKLAMA
Budynki współgrają z zabytkową architekturą otoczenia i podkreślają związki z przeszłością. Historyczny przebieg ulicy Rajskiej odtworzony został w formie pieszego pasażu poprowadzonego przez budynek w poziomie parteru. Podcienia otwierają widok na kościół Św. Katarzyny i Stare Miasto. Parter przeznaczony jest na lokale usługowe, których obecność przywoła handlowy charakter ulicy Rajskiej. Na poziomie +1 znajdują się ogrody z łąką kwietną i budkami dla owadów. 
Punktem wyjścia do poszukiwania architektonicznego charakteru budynków były przykłady gdańskiej zabudowy historycznej. Podstawowym materiałem wykończeniowym została czerwona cegła, która harmonijnie łączy się zarówno ze staromiejską jak i powojenną zabudową. Powierzchnia ceglanej elewacji została plastycznie uformowana, zmieniając rytm i powierzchnię poszczególnych części. Okna typu porte-fenetre rozświetlają wnętrza mieszkań, przywołując proporcje i artykulację okien gdańskich kamienic. Stolarka głęboko osadzonych, drewnianych okien budynku mieszkalnego jest biała, w części biurowej profile okiennych ram są grafitowe. Pierwszy z nich nawiązuje do kolorystyki starych, miejskich kamienic, a drugi do industrialnego charakteru portowego. Projekty wnętrz halli biurowych i mieszkalnych również wykonali JEMS Architekci.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA