GDDKiA udostępniła kierowcom kolejne MOP-y na drodze ekspresowej S3 Fot. Marek Pilaczyński / GDDKiA

GDDKiA udostępniła kierowcom kolejne MOP-y na drodze ekspresowej S3

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Od wtorku 16 lipca na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3, liczącym ponad 170 km długości, możemy zrobić przerwę w podróży na sześciu parach Miejsc Obsługi Podróżnych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otworzyła właśnie MOP-y Niegosławice Wschód i Zachód. W najbliższych tygodniach zostaną udostępnione MOP-y Stożne. Zakończyła się także rozbudowa MOP-ów Racula.

Elementy infrastruktury MOP-ów

MOP-y Niegosławice to dwa nowe obiekty, które zostały wyposażone w infrastrukturę podstawową, tj. parkingi, toalety, miejsca do odpoczynku, plac zabaw dla dzieci oraz siłownię zewnętrzną. W planach jest ich rozbudowa (już przez podmiot zewnętrzny w ramach umowy na dzierżawę) o stacje paliw i restauracje.

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Fot. Marek Pilaczyński / GDDKiA
Fot. Marek Pilaczyński / GDDKiA

Zakończyła się również, realizowana przez dzierżawcę, rozbudowa MOP-ów Racula Wschód i Zachód, które zostały udostępnione w pełnym zakresie odpowiednio w maju i czerwcu br. Pierwszy z nich posiadał tylko podstawowe wyposażenie, na drugim funkcjonowała wysłużona już stacja paliw oraz infrastruktura nieodpowiadająca dzisiejszym standardom. Oba z nich dziś posiadają odpowiednie wyposażenie podstawowe oraz stacje paliw i restauracje.

Obecne standardy dotyczące realizacji MOP-ów zakładają, że podstawowa infrastruktura każdego z nich powinna składać się z parkingu dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów, toalet, miejsc do wypoczynku, placu zabaw dla dzieci oraz siłowni zewnętrznej. Wszystkie te elementy infrastruktury są dostępne na każdym z wybudowanych MOP-ów przy S3.

Ponadto na MOP-ach o wyższych funkcjonalnościach (dawniej kat. II i III) kierowcy mogą skorzystać ze stacji paliw i restauracji, a na MOP-ach Racula i Marwice również ze stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.

Na terenie MOP-ów znajdują się również stanowiska do kontroli pojazdów – zatoczki do kontroli wraz z wnęką na wagi, z których korzystają najczęściej inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego i Służby Celno-Skarbowej.

MOP-y w ciągu drogi ekspresowej S3 wyposażone są w zestawy predefiniowanych znaków zmiennej treści informujących o odbywającej się kontroli. Za ich uruchamianie odpowiadają inspektorzy prowadzący kontrolę. Wprowadzone w ten sposób ograniczenia prędkości mają służyć bezpieczeństwu kontrolerów.

REKLAMA

Lokalizacja MOP-ów przy S3:

Na drodze ekspresowej S3 do dyspozycji kierowców są obecnie (patrząc od południa) pary MOP-ów Wschód/Zachód zlokalizowane w następującej kolejności:

- otwarty 16 lipca MOP Niegosławice pomiędzy węzłami Gaworzyce (woj. dolnośląskie) i Nowe Miasteczko (woj. lubuskie): obiekt posiada infrastrukturę podstawową,

- MOP Lisiny pomiędzy węzłami Nowa Sól Południe i Nowa Sól Zachód: obiekt z infrastrukturą podstawową,

- MOP Racula na odcinku Nowa Sól – Zielona Góra: infrastruktura podstawowa oraz stacja paliw i restauracja,

- MOP Kępsko na odcinku Sulechów – Świebodzin: infrastruktura podstawowa oraz stacja paliw i restauracja,

- MOP Popowo na odcinku Międzyrzecz – Skwierzyna: infrastruktura podstawowa oraz stacja paliw i restauracja,

- MOP Marwice na odcinku Gorzów Wielkopolski – Myślibórz: obiekt z infrastrukturą podstawową.

Wkrótce ostatnia para

Zakończyły się prace budowlane na MOP-ach Stożne (pomiędzy Zieloną Górą i Sulechowem). Obecnie prowadzone są odbiory. Po zakończeniu czynności kontrolnych oraz uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, niezwłocznie przystąpimy do prac mających na celu udostępnienie obiektów podróżnym.

Źródło: GDDKiA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA