Działania proekologiczne, zarówno na szczeblu gminnym, jak i indywidualnym to klucz do poprawy życia mieszkańców. Cieszyć może fakt, że "zielone myślenie" staje się modne. Za trendem tym podąża gmina Malczyce.
Leżąca nad Odrą, niewielka gmina w województwie dolnośląskim od lat prowadzi działania mające na celu ochronę środowiska. Najważniejszą od lat, a zarazem największą inwestycją gminną jest oficjalnie otwarta 15 października 2018 roku nowa oczyszczalnia ścieków. W zakres prac wchodził remont i przebudowa budynku socjalnego, stacji dmuchaw i głównego budynku przepompowni. Wybudowany został nowy punkt zlewczy ścieków dowożonych oraz budynek technologii. Obecnie skanalizowana jest północna część gminy, jednak wybudowane dwa bioreaktory zapewniają rezerwę na ścieki kierowane z całej gminy. Kluczowym elementem z punktu widzenia nadzoru nad prawidłową pracą oczyszczalni jest w pełni wyposażone laboratorium.
Składową ponad 11 milionowej inwestycji była również modernizacja czterech stacji uzdatniania wody – w Malczycach, Mazurowicach, Wilczkowie i Dębicach. Poprawie uległa technologia uzdatniania wody, elektryka i automatyka, a istniejące studnie zostały zregenerowane.
fot. Paweł Harom
Byłe wysypisko z potencjałem
W 2017 roku pomiędzy Dolnośląskim Projektem Rekultywacji Sp. z o. o., a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, została podpisana umowa na dofinansowanie kosztów rekultywacji 16 wysypisk śmieci na terenie gmin województwa dolnośląskiego. Jednym z nich było wysypisko w Rusku. Rekultywacja wysypiska w kierunku leśnym zakładała także oczyszczenie zbiornika wodnego, które w przyszłości ma stać się miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców.
– Całe zadanie ma na celu poprawę stanu środowiska i komfortu życia mieszkańców Gminy Malczyce i jest również obligatoryjnym elementem planu rekultywacji nieczynnych śmietnisk z terenu naszego województwa – komentuje wójt gminy Piotr Frankowski.
Odbiór końcowy przeprowadzono 10 czerwca ubiegłego roku. W ramach zadania zrekultywowano obszar o powierzchni 4,35 ha. Teren zalesienia obejmuje ponad 2,4 ha. Ostateczny wynik realizacji przedsięwzięcia planowany jest na 2024 rok. Do tego czasu wykonawca zadania, wrocławska firma Recult Sp. z o.o. Sp. k. prowadzić będzie pielęgnacje zieleni, do momentu uzyskania trwałej okrywy roślinnej.
Programy dla mieszkańców szansą na poprawę środowiska
Zainteresowanie mieszkańców programami proekologicznymi rośnie z roku na rok. Gmina od kilku lat dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pozyskuje środki na utylizację azbestu. Corocznie w ramach programu usuwane jest kilkadziesiąt ton wyborów azbestowych.
Do lutego bieżącego roku 40 budynków mieszkalnych w gminie Malczyce zyskało instalacje fotowoltaiczne. W ramach projektu grantowego w prowadzonego w gminach Prusice, Malczyce i Oborniki Śląskie mieszkańcy mogli liczyć na 85% dofinansowania kosztów kwalifikowanych.
– Przyznam, że na etapie przygotowywania niniejszego projektu miałem pewne obawy związane z jego realizacją, brakiem zainteresowania ze strony mieszkańców. Odwoływałem się wielokrotnie do kwestii związanych z dbałością o środowisko, nasze zasoby naturalne. Istotny jest także zwykły rachunek zysków i strat każdego gospodarstwa domowego – czyli po prostu mniejsze opłaty za energię elektryczną. Dzięki wykonanym instalacjom jest to możliwe. Moim skromnym marzeniem jest, aby instalacje wykorzystujące OZE pojawiły się na większości budynków, w tym również użyteczności publicznej – komentuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.
31 sierpnia zakończył się nabór wniosków programu pn. "Poprawa jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych w gminach powiatu oławskiego, strzelińskiego i średzkiego". W ramach zadania mieszkańcy gminy Malczyce mają możliwość otrzymania dofinansowania do 85% kosztów kwalifikowanych wymiany nieefektywnego źródła ciepła na rozwiązanie ekologiczne. W planie finansowym przewidzianym dla gminy Malczyce widnieje kwota nieco ponad 700 tys. zł. W ramach pierwszego etapu zainteresowanie wymianą popularnego "kopciucha" zgłosiło 33 wnioskodawców.
OZE naszą przyszłością?
Z racji, że uchwalone w ubiegłym roku plany miejscowe nie przewidywały forsowania idei OZE, gmina Malczyce zdecydowała się na przystąpienie do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wstępny projekt zakłada większe możliwości w zakresie budowy farm fotowoltaicznych, a także elektrowni wiatrowych, z zachowaniem obowiązujących przepisów.
Wykorzystując ten proces opracowano "ocenę możliwości wdrożenia nowych kierunków rozwoju gminy Malczyce". Opierający się na współczesnych trendach dokument ma na celu podkreślenie roli działania na rzecz ekologii. O szczegółach programu poinformujemy Państwa w następnym materiale z gminy Malczyce. Jednocześnie zachęcamy do obserwowania profilu Inwestycje Dolny Śląsk na Facebooku.
Wykorzystując ten proces opracowano "ocenę możliwości wdrożenia nowych kierunków rozwoju gminy Malczyce". Opierający się na współczesnych trendach dokument ma na celu podkreślenie roli działania na rzecz ekologii. O szczegółach programu poinformujemy Państwa w następnym materiale z gminy Malczyce. Jednocześnie zachęcamy do obserwowania profilu Inwestycje Dolny Śląsk na Facebooku.