Green Genius rozważa dalsze inwestycje w produkcję biometanu w PolsceMateriały prasowe

Green Genius rozważa dalsze inwestycje w produkcję biometanu w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Działająca w sektorze OZE firma Green Genius jest właścicielem największego portfolio biogazowni w krajach bałtyckich. W ciągu dwóch najbliższych dwóch lat 7 z 11 biogazowni Green Genius na Litwie zostanie zmodernizowanych do produkcji biometanu, firma wybuduje też jeden dodatkowy zakład. Green Genius działa obecnie w ośmiu krajach. Spółka planuje również inwestycje w biometanownie na innych rynkach, w tym w Polsce.

Od roku w Turowcu w województwie lubelskim działa biogazownia Green Genius o mocy prawie 1 MW. Firma jest też we wstępnej fazie rozwoju kolejnych zakładów, tym razem przeznaczonych do wytwarzania biometanu.

Inwestycje w biometanownie niosą za sobą szereg korzyści: przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, wspierając realizację celów klimatycznych, a jednocześnie wykorzystują odpady rolnicze, zwiększając rentowność tego sektora gospodarki.

REKLAMA

Działanie biometanowni poprawia też dywersyfikację i bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ redukuje zapotrzebowanie lokalnych gospodarek na paliwa kopalne sprowadzane z zagranicy. Biometanownie tworzą większą w porównaniu z innymi OZE wartość dla lokalnej społeczności – wpływają pozytywnie na jakość powietrza i warunki życia oraz tworzą lokalne miejsca pracy.

– Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany na rynku energii, które kazały nam na nowo spojrzeć na perspektywy branży biometanu. Agresja Rosji na Ukrainę na nowo zdefiniowała postulat zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz budowy i rozwoju własnych źródeł energii. To kluczowe z perspektywy całej Unii Europejskiej, by zastąpić sprowadzany, naturalny gaz własnym surowcem. Dodatkowo konieczność realizacji celów środowiskowych w transporcie tworzy nowe perspektywy wykorzystania biometanu również w tym sektorze gospodarki. – mówi prezes Green Genius, Ruslanas Sklepowicz.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA