Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazała ogłoszenie o przetargu na wykonanie projektu technicznego i wykonawczego oraz budowę ponad 9 kilometrów autostrady, która umożliwi w przyszłości dojazd do terminala samochodowego Koroszczyn (woj. lubelskie).
Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu technicznego i wykonawczego, uzyskanie niezbędnych decyzji oraz wybudowanie ponad 9 kilometrów autostrady A2 pomiędzy rejonem m. Kijowiec a węzłem Dobryń.
Postępowanie zostanie przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert został wyznaczony na 22 stycznia 2025 r.
Zakres prac
Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa. Wybudowany zostanie węzeł Dobryń i para MOP-ów: Kijowiec Północ i Południe. Ponadto w ramach kontraktu powstaną m.in. obiekty inżynierskie, drogi do obsługi ruchu lokalnego, oświetlenie oraz odwodnienie drogi. Piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z nowych chodników, ścieżek rowerowych i ciągu pieszo-rowerowego. Droga zostanie wyposażona w urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
A2 na wschód od stolicy
A2 Groszki – Siedlce Zachód
Nawierzchnia na ciągu głównym, o długości blisko 13 km, jest już ułożona. Trwa wbijanie barier energochłonnych, montaż ekranów, bram i furtek w ogrodzeniu trasy. Trwają prace wykończeniowe na obiektach. Zaawansowanie rzeczowe robót wynosi ponad 84 proc. Trwają odbiory. Po zakończeniu wszystkich prac, odbiorach i przeprowadzeniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego procedury uzyskania pozwolenia na użytkowanie zakończonego pozyskaniem decyzji, będziemy mogli oddać do ruchu nową drogę. Wraz z nią udostępnimy gotowe już fragmenty autostrady na styku z sąsiednimi odcinkami, łącznie ok. 20 km.
A2 Siedlce – Biała Podlaska
Na realizowanych odcinkach A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską, o łącznej długości ponad 63 km, wykonawcy realizują prace związane z układaniem kolejnych warstw nawierzchni ciągu głównego. Prowadzone są roboty przy obiektach mostowych, przebudowywane kolizje z urządzeniami infrastruktury podziemnej, montowane są siatka ogrodzeniowa, ekrany akustyczne i bariery energochłonne. Zaawansowanie na każdym z odcinków jest różne. Wynika ono m.in. z terminów uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i przedstawia się następująco:
- Siedlce Południe – Malinowiec: 61 proc.
- Malinowiec – Łukowisko: 48 proc.
- Łukowisko – Swory: 43 proc.
- Swory – Biała Podlaska: 98 proc.
Zadanie najbliżej Białej Podlaskiej (ok. 14 km) będzie gotowe już w tym roku, ale kierowcy skorzystają z niego po zakończeniu prac na wcześniejszych trzech odcinkach. Dla tego kontraktu podpisany został aneks wydłużający czas na ukończenie z terminem do końca sierpnia br. W zakresie wszystkich czterech ww. kontraktów w procedowaniu są roszczenia wykonawców, którzy oczekują wydłużenia czasu na ukończenie prac lub dodatkowych środków finansowych. Terminy wynikające z umowy mogą zostać przesunięte w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji umowy nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły mu one prowadzenie robót.
GDDKiA przewiduje, że wszystkie odcinki oddane zostaną do ruchu do końca 2025 r.
A2 Biała Podlaska – granica państwa
W toku jest umowa na wykonanie projektu budowy 32,3 km autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do przejścia granicznego w Kukurykach, wraz z uzyskaniem decyzji ZRID. Zadanie podzielone jest na trzy odcinki:
• Biała Podlaska – Kijowiec (16,2 km),
• Kijowiec – Dobryń (9,3 km),
• Dobryń – Kukuryki (6,8 km).
Dla dwóch pierwszych odcinków prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID przez Wojewodę Lubelskiego. Dla pierwszego zadania przetarg zostanie ogłoszony w I kwartale 2025 r. Na środkowy odcinek GDDKiA właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie projektu technicznego i wykonawczego oraz budowę autostrady.
Dalsze prace związane z fragmentem najbliżej granicy, zależne są od unormowania sytuacji geopolitycznej z Białorusią.
A2 na zachód od stolicy
GDDKiA przygotowuje poszerzenie 89 km tej trasy, od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa, o dodatkowy pas ruchu. Z końcem października br. do Wojewody Łódzkiego i Wojewody Mazowieckiego złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Docelowo A2 będzie miała po trzy pasy w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków i po cztery pasy od węzła Pruszków do węzła Konotopa. W przyszłym roku, po uzyskaniu decyzji ZRID, GDDKiA ogłosi przetargi na rozbudowę trasy.

Źródło: GDDKiA


![Dom Studencki "Jowita" w Poznaniu przejdzie wielką metamorfozę. Będzie podwyższony [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/72/72/77384_100x70.jpg)








![Za ok.1,2 mld zł w Gdańsku powstaje wielki terminal instalacyjny dla MEW [FILM+ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/57/57/77369_100x70.jpg)
![[lubuskie] A2 łączy się z S3. Węzeł Jordanowo otwarty dla ruchu](https://investmap.pl/_i/image/111/111/4463_100x70.jpg)
![[mazowieckie] BOGL a KRYSL: prace na odcinku C autostrady A2](https://investmap.pl/_i/image/7/7/5127_100x70.jpg)
![[mazowieckie] DSS pożycza od Bögl a Krýsl pieniądze na A2](https://investmap.pl/_i/image/177/49/6321_100x70.jpg)
![[mazowieckie] BOGL a KRYSL: wykonano ponad 86% warstwy wiążącej na odcinku C autostrady A2](https://investmap.pl/_i/image/51/51/5427_100x70.jpg)

![[mazowieckie] Bogl a Krysl: Terminowo płacimy naszym podwykonawcom na A2](https://investmap.pl/_i/image/145/17/7313_100x70.jpg)

![[mazowieckie] BOGL a KRYSL: raport z prac drogowych na odcinku C autostrady A2](https://investmap.pl/_i/image/91/91/11611_100x70.jpg)
![[mazowieckie] BOGL a KRYSL: odcinek C autostrady A2 przejezdny na EURO 2012](https://investmap.pl/_i/image/78/78/6990_100x70.jpg)
![[podkarpackie] A4: GDDKiA wypowiada kontrakt na odcinek Tarnów-Dębica](https://investmap.pl/_i/image/90/90/4698_100x70.jpg)