[Katowice] Nowa siedziba Muzeum Śląskiego: 6 wystaw i 1400 eksponatów

graviteo

Nie tylko ekspozycje o dziedzictwie Górnego Śląska, ale także wystawy prezentujące sztukę polską sprzed 1945 roku i późniejszą oraz zbiory Centrum Scenografii Polskiej - Muzeum Śląskie zaprezentowało szczegóły oferty wystawienniczej, która ma przyciągnąć odwiedzających do siedziby na terenach byłej kopalni ,,Katowice".

 

Nową misją wojewódzkiej placówki będzie ,,kreowanie przestrzeni dla dialogu".

 

W dotychczasowej siedzibie przy alei W. Korfantego w Katowicach Muzeum Śląskie prezentowało trzy wystawy stałe. W nowej lokalizacji ta liczba wzrośnie do sześciu. Dziedzictwo Górnego Śląska obrazować będą wystawy Galeria śląskiej sztuki sakralnej, Galeria plastyki nieprofesjonalnej i Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Drugiemu zakresowi tematycznemu poświęcone będą: Galeria malarstwa polskiego 1800-1945 i Galeria sztuki polskiej po 1945 roku. Całą ofertę placówki w nowej lokalizacji dopełni ekspozycja Centrum Scenografii Polskiej Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości.

 

,,Chcemy, aby od dnia otwarcia Muzeum Śląskie kojarzyło się mieszkańcom regionu z atrakcyjnymi treściami oraz nowoczesną formą ich prezentacji. To ma być miejsce, w którym można poznać dziedzictwo regionu, ale równocześnie rozbudzić ciekawość innymi tematami. Stąd tyle miejsca poświęcamy sztuce polskiej" - mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

 

Dotychczas największe dyskusje budził sformułowany kilka lat temu zarys wystawy o historii Górnego Śląska. Ekspozycja ,,Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" ostatecznie zostanie zrealizowana wg wytyczonej formuły chronologiczno-tematycznej.

 

,,Wystawa jest neutralna. Nie sugeruje żadnych odpowiedzi, ale powoduje, że zwiedzający sam musi sobie zadać pytania. To wizualna prezentacja obecnego stanu badań nad historią Górnego Śląska. Będzie składać się z tysięcy zdjęć, setek tekstów, dziesiątek materiałów multimedialnych i nagrań audio, które połączą się w swoiste kompendium. To znakomity materiał do rozpoczęcia szerszych badań i dyskusji" - mówi Alicja Knast.

 

Wystawa będzie miała charakter popularnonaukowy, a jej adresatem będą mieszkańcy regionu oraz goście, którzy pragną poznać historię Górnego Śląska. Obejmie okres od czasów najdawniejszych do 1989 roku. Wszystkie eksponowane treści będą dostępne po polsku, angielsku i niemiecku, a wersji audio również w gwarze śląskiej.

 

Założenia wystawy o Górnym Śląsku doskonale wpisują się w zaprezentowaną misję Muzeum Śląskiego, które ma tworzyć przestrzeń do dialogu.

Dyrekcja obiektu liczy, że do końca 2015 roku nową siedzibę odwiedzi co najmniej 60 tysięcy gości.

 

Źródło: UMWŚ