Kolejne zabytkowe kamienice przy Księcia Witolda przejdą renowacjęfot. Mariusz Bartodziej

Kolejne zabytkowe kamienice przy Księcia Witolda przejdą renowację

REKLAMA
W kamienicach przy Księcia Witolda 42 i 44, tuż przy budynku dawnego Głównego Urzędu Celnego, powstaną mieszkania i lokale usługowe. Są złożone wnioski o pozwolenie na rozbudowę. 
Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. Dwa złożone wnioski, z 18 sierpnia i 6 października, dotyczą pozwolenia na rozbudowę budynku mieszkalno-usługowego. Za projekt architektoniczny odpowiada Malwina Terka z pracowni Nevo Malwina Terka.

Nie tylko realizacje mieszkaniowe

Miasto ogłaszało przetarg kilkukrotnie, za każdym razem cena wywoławcza wynosiła 3,8 mln zł. Po obniżeniu kwoty do 3,4 mln zł, zgłosiła się firma Castellum. To wrocławska spółka założona przez inżynierów, menedżerów i konserwatorów zabytków.
Przedmiotem sprzedaży były 33 lokale, niewyodrębnione jako samodzielne nieruchomości, wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie własności gruntu oraz niezabudowana działka.
Łączna powierzchnia budynku wynosi 1672 mkw., a całej działki – 2716 mkw. Plan miejscowy zakłada utworzenie w nim obiektów kongresowych i konferencyjnych, hotelu, mieszkań towarzyszących, gastronomii, obiektów upowszechniania kultury i obiektów sakralnych, czy handlu detalicznego małopowierzchniowego.
Inwestor czeka teraz na pozwolenie na przebudowę budynku do celów hotelowych. Za projekt odpowiada Anna Kościuk z biura Archikon.
fot. Mariusz Bartodziej

Nowe życie ulicy na Kępie Mieszczańskiej

Remont kamienic przy Księcia Witolda 42 i 44 nie będzie jedyną inwestycją przy tej ulicy. Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg na sprzedaż nieruchomości pod numerem 28.
Cenę wywoławczą ustalono na 8 mln 540 tys. złotych, a w czwartek 28 września otwarto oferty.
Zgodnie z przewidywaniami, przetarg cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a do urzędników wpłynęło 13 ofert.
W środę 11 października magistrat rozstrzygnął przetarg. Najatrakcyjniejszą ofertę, zdaniem komisji przetargowej, złożyła spółka Dom Development S.A. 
Za grunt o powierzchni 4005 mkw. spółka zaproponowała miastu 26 milionów złotych. To najwyższa z zaoferowanych kwot, trzykrotnie wyższa od ceny wywoławczej. Złożona koncepcja programowo-przestrzenna zakłada wybudowanie kompleksu mieszkaniowego o śródmiejskim charakterze. Ma to być zabudowa o dużej intensywności z wykorzystaniem parterów budynków jako powierzchni usługowej – tłumaczy Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.
REKLAMA
Jak podkreślają urzędnicy, proponowany sposób zagospodarowania terenu bardzo przekonująco pokazuje potencjał tego miejsca. 
Oferent zadeklarował opracowanie na własny koszt projektu koncepcyjno-budowlanego publicznej promenady oraz partycypację przy jej realizacji w kwocie 200 tysięcy złotych – dodaje Wysocka.
Zwycięska firma należy do Grupy Kapitałowej Dom Development S.A., jednego z liderów rynku mieszkaniowego w Polsce. Prowadzi działalność deweloperską od 21 lat, w tym czasie wybudował ponad 26 tysięcy mieszkań. We Wrocławiu obecny jest od 2011 roku.
Jakub Zazula

Dawny spichlerz przejdzie renowację

Teraz inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Dokładna nazwa zamierzenia to "budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i handlem w parterze oraz przebudowa budynku dawnego magazynu portowego na funkcję usługowo-handlowo-biurową".
Za projekt odpowiada Arkadiusz Chamielec z należącej do tej grupy deweloperskiej pracowni architektonicznej.
Spółka i2 Development wiosną 2015 roku za ponad 11 mln złotych kupiła zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem przy ulicy Księcia Witolda 46, 48-50.
O szczegółach planowanej w tym miejscu inwestycji mówił w wywiadzie dla naszego portalu Marcin Misztal, wiceprezes firmy.
W zabytkowym spichlerzu piwnica z parterem będzie usługowa, a wyżej powstaną biura. To będzie świetny budynek biurowy – połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi – wyjaśniał Misztal.
Z kolei w nowo wybudowanym budynku znajdą się mieszkania. Zgodnie z deklaracjami dewelopera, nie będzie on tak wysoki jak obiekty stojące po przeciwnej stronie ulicy (czyli m.in. Odra Tower).
Jak wynika z raportu giełdowego spółki, łącznie przy ulicy Księcia Witolda powstanie 16 171 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej: 214 mieszkań, 39 lokali usługowych i dodatkowo przewidziano możliwość aranżacji około 21 lokali biurowych.
Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2018 roku
fot.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA