Kończą się prace w kolejnej zabytkowej famule przy ul. Przędzalnianej na Księżym Młynie w Łodzi fot. Orzech

Kończą się prace w kolejnej zabytkowej famule przy ul. Przędzalnianej na Księżym Młynie w Łodzi

ZDJĘCIA + FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Kończą się prace w kolejnej zabytkowej famule przy ul. Przędzalnianej 61. Po remoncie powstanie tu siedem lokali mieszkalnych, pracownie twórcze oraz poczta.

Rewitalizacja na Księżym Młynie jest kompleksowa i obejmuje każdy element. Famuły są odnawiane od piwnic aż po dachy – wzmacniane są konstrukcje budynków, odnawiane są wnętrza i podwórza. Coraz więcej budynków odzyskało już dawny blask, a prace dobiegają właśnie końca przy ul. Przędzalnianej 61.

– Wykonawca za kilka dni będzie gotowy do odbioru inwestycji. W budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W famule przy ul. Przędzalnianej 61 wzmocnione zostały fundamenty, pojawiły się nowe instalacje, tynki i pokrycie dachu. Naprawiono stropy i więźbę dachową. Budynek ma nową stolarkę okienna i drzwiową, a część historycznej stolarki drzwiowej została odrestaurowana. Konserwacji poddano również elewację budynku.

fot. Orzech
fot. Orzech
fot. Orzech
fot. Orzech

Przędzalniana 61 – co tam powstanie?

Na parterze budynku znajdą się dwie pracownie dla twórców i jeden lokal użytkowy z przeznaczeniem na pocztę, która będzie również dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. W famule wygospodarowano również miejsce na siedem lokali mieszkalnych. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 3,1 mln zł.

Do końca 2023 r. Księży Młyn zostanie odnowiony w całości. Prace trwają jeszcze w budynkach przy ul. Fabrycznej 19 i 19A, ul. Przędzalnianej 53, 55, 65 i 59 oraz w famułach przy ul. Księży Młyn 11 i 7.

fot. Orzech
fot. Orzech
fot. Orzech

Księży Młyn – skąd ta nazwa?

Nazwa Księżego Młyna pochodzi od osady młyńskiej należącej do dawnego plebana. Za sprawą przedsiębiorczego Karola Scheiblera stała się ona miastem w mieście, które przyciągało tłumy. Najpierw w celach zarobkowych, teraz – turystycznych. Były tu szkoła, remiza strażacka, sklepy, a nawet szpital i bocznica kolejowa. Projekt całego kompleksu Księżego Młyna inspirowany był angielskimi osadami przemysłowymi. Obecnie jest to miejsce, przyciągające do siebie tysiące turystów, artystów i fotografów, którzy uwieczniają to niezwykłe miejsce na wielu fotografiach.

REKLAMA
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.

Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.

Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Źródło: lodz.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA