Kraków: Budowa pętli tramwajowej na Górce Narodowej pod znakiem zapytania

Kraków: Budowa pętli tramwajowej na Górce Narodowej pod znakiem zapytania

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Gleba w miejscu planowanej pętli autobusowo-tramwajowej jest skażona metalami ciężkimi, a urzędnicy miejscy wiedzieli o tym w trakcie podpisywania umowy z wykonawcą projektu. Koszt rekultywacji terenu to około sto milionów złotych.
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie nie jest pewny, czy trasa tramwajowa na Górkę Narodową zostanie zakończona pętlą. Tuż przed rozpoczęciem budowy pięciokilometrowego torowiska, urzędnicy ostrzegali o skażonych terenach w miejscu zaprojektowanej pętli autobusowo-tramwajowej. Wówczas brany był pod uwagę wariant przeprojektowania trasy, tak aby pętla końcowa trasy znajdowała się w innym miejscu. Dziś taki scenariusz nie jest możliwy.
Obecnie urzędnicy oczekują na uprawomocnienie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, co ma nastąpić w czerwcu tego roku. Wówczas będą mogli wystąpić o wytyczne do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie skażonej gleby.
REKLAMA
Pozostałe odcinki trasy tramwajowej budowa realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Jedyne w rejonie końcowego przystanku wykonawca nie realizuje żadnych prac budowlanych.
Nikt w Krakowie nie wie na dzień dzisiejszy kiedy rozpoczną się prace przy końcowym fragmencie trasy. Nie wiadomo też ile miałaby potrwać sama rekultywacja terenu i jaką metodą będzie wykonywana. Urzędnicy szacują jedynie, że koszt rekultywacji terenu to około sto milionów złotych.
Zakończenie prac i oddanie trasy do użytku zaplanowano na IV kwartał 2022 roku, ale z powodu opóźnień prac przy końcowym fragmencie trasy, termin zakończenia prac ulegnie zmianie. 

Komentarze (5)

Napisz komentarz
Karkus(gość)
A to że deweloper już kilka bloków wybudował na banacha i belwederczyków, oraz że  budują następne to jest już ok ?
baba(gość)
a jeśli nie będzie tam pętli tramwajowej to skażony teren nikomu nie przeszkadza????
maro(gość)
Hipermarket albo kościół, to już by stał! To jest k.... Polska!
maro(gość)
Hipermarket albo kościół, to już by stał! To jest k.... Polska!
Doris(gość)
Pewnie dlatego że minoł rok od przekazania terenu pod budowę a urzędnicy nie wypłacili ani grosza właścicielom działek, pozdrawiam.
REKLAMA