Kraków: Rusza budowa trasy tramwajowej na Górkę Narodowąźródło: UM Kraków

Kraków: Rusza budowa trasy tramwajowej na Górkę Narodową

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
13 lipca 2020 roku rusza długo wyczekiwana budowa nowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. Kierowcy muszą spodziewać się sporych utrudnień w ruchu – zwężona zostanie ul. Opolska.
Umowę na wykonanie nowej trasy podpisano w 2017 roku. Za realizację zadań w trybie "zaprojektuj i buduj" odpowiadają Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak Sp. z o.o. Wartość inwestycji szacowana jest na 327 milionów. Wykonawcy mają 26 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. 
W ramach inwestycji powstanie 5-kilometrowa trasa z 23 nowymi przystankami. Dodatkowo przewidziano utworzenie trzech parkingów w systemie Park&Ride: przy pętli Krowodrza Górka i Górka Narodowa oraz przy ul. Pachońskiego. Każdy z nich zostanie wyposażony w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Przebudowana zostanie także ul. Opolska, powstanie dwukomorowy tunel drogowy o długości ok. 100 m. Tramwaje będą poprowadzone górą, podobnie jak nowa ulica, łącząca Pachońskiego z Opolską. 
REKLAMA
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
UM Kraków

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Tolo(gość)
Aż nie chce się wierzyć w to, że ta inwestycja w końcu się rozpoczęła, prawda? :) I to w czasach, kiedy podczas niekończącej się epidemii chyba nikt już w to tak naprawdę nie wierzył. A tu proszę! Inwestycja jednak się rozpoczęła i wygląda już teraz na to, że chyba nic jej w końcu nie powstrzyma! OBy tylko nie podniosły się teraz jakieś protesty ekologów, i żeby nie natknięto się przypadkiem na jekieś żadne zagrożone gatunki na tym terenie, bo to byłaby już komedia.
REKLAMA