W Krakowie trwa budowa trasy tramwajowej na Górkę Narodową źródło: Materiały Inwestora

W Krakowie trwa budowa trasy tramwajowej na Górkę Narodową

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
W stolicy Małopolski trwa budowa nowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. W ramach inwestycji powstanie 5-kilometrowa trasa z 23 nowymi przystankami. Dodatkowo przewidziano utworzenie trzech parkingów w systemie Park&Ride: przy pętli Krowodrza Górka i Górka Narodowa oraz przy ul. Pachońskiego.
Każdy z nich zostanie wyposażony w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Przebudowana zostanie także ul. Opolska, powstanie dwukomorowy tunel drogowy o długości ok. 100 m. Tramwaje będą poprowadzone górą, podobnie jak nowa ulica, łącząca Pachońskiego z Opolską. 
REKLAMA
Umowę na wykonanie nowej trasy podpisano w 2017 roku. Za realizację zadań w trybie "zaprojektuj i buduj" odpowiadają Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak Sp. z o.o. Wartość inwestycji szacowana jest na 327 milionów. Prace budowlane ruszyły 13 lipca 2020 roku. Wykonawcy mają 26 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. 
W ramach inwestycji powstanie 5-kilometrowa trasa z 23 nowymi przystankami. Dodatkowo przewidziano utworzenie trzech parkingów w systemie Park&Ride: przy pętli Krowodrza Górka i Górka Narodowa oraz przy ul. Pachońskiego. Każdy z nich zostanie wyposażony w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Przebudowana zostanie także ul. Opolska, powstanie dwukomorowy tunel drogowy o długości ok. 100 m. Tramwaje będą poprowadzone górą, podobnie jak nowa ulica, łącząca Pachońskiego z Opolską. 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zdjęcia: Damian Daraż

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA