Kraków: Dworek Tarnowskich zostanie odnowionyfot. Damian Daraż

Kraków: Dworek Tarnowskich zostanie odnowiony

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Remont i przebudowa zabytkowego Dworku Tarnowskich mieszczącego się przy ulicy Szlak ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Dworek Tarnowskich mieści się w ścisłym centrum miasta przy ulicy Szlak, sąsiadując z Parkiem Jalu Kurka, wraz z letnim teatrem tworzy wyśmienitą plenerową atmosferę. Niestety las jest w opłakanym stanie, oświetlenie, latarnie, ławki, a nawet huśtawki są w opłakanym stanie. Bezdomni w parku urządzili sobie kuchnie polową, a w obiektach do obsługi oświetlenia sceny noclegownie.  

Inwestorem jest krakowski fundusz nieruchomości Howell, który skupuje, odnawia zabytkowe obiekty, urządza w nich mieszkania bądź biura, następnie wynajmuje lub sprzedaje. Fundusz ten działa również w innych miastach: w Zielonej Górze, Warszawie, Lublinie, Elblągu czy w Bytomiu. Inwestor zaplanował prace rewitalizacyjne obiektu jak również części parku.
Historia obiektu

Dworek jeszcze przed drugą wojną należał do zgromadzenia zakonnego, zaraz po wojnie został mu odebrany. W 1950 roku stał się siedzibą Radia Kraków. W 1989 roku obiekt wpisany został do rejestru zabytków. Radiowcy pracowali w nim do 1998 roku, wyprowadzając się do nowej siedziby. Od tego momentu zabytek stoi pusty i niszczeje. Jeszcze w 2015 roku obiekt należał do Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera, przedstawiciele uczelni zadeklarowali kompleksową odnowę zabytku. Skończyło się na deklaracjach, gdyż zaplanowana przez WSE przebudowa obiektu zbyt mocno ingerowała w zabytkową tkankę.
REKLAMA
Obecny inwestor zrobił nowy projekt przebudowy, będzie on znacznie mniej ingerował w strukturę zabytku. W podziemiach znajdzie się miejsce na archiwum bądź bibliotekę wraz z małą gastronomią. Parter, pierwsze piętro oraz poddasze będą przeznaczone na biura i sale dydaktyczne. Inwestor równolegle złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla obiektu apartamentowego wraz z SPA.
Teren, na którym mieści się zabytkowy dworek (78 hektarów), objęty jest projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kleparz". Prace nad planem trwają od kwietnia 2016 roku.
Prace przy przebudowie dworku Tarnowskich mają się zakończyć w połowie listopada 2018 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA