Na czwartek 28 listopada w Krakowie zaplanowano spotkanie z przedstawicielami Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz autorami koncepcji planowanej rozbudowy alei 29 Listopada. Jest to odcinek drogi krajowej nr 7 o długości 2,6 km. Na spotkaniu zostaną omówione proponowane rozwiązania.
Odcinek pierwszy wylotu od granic miasta do projektowanego układu KMK (pętli tramwajowej z dworcem autobusowym i parkingiem P&R na wysokości planowanej ulicy Iwaszki) ma zostać poszerzony do przekroju 2x2. Pojawią się również dodatkowe pasy dla komunikacji zbiorowej z obustronnymi ciągami pieszo-rowerowymi.
Drugi odcinek biegnący od planowanego układu KMK do ulicy Siewnej również zostanie poszerzony do układu dwujezdniowego, a na każdej nitce znajdą się dwa pasy ruchu. Na trasie pojawią się zatoki autobusowe, obustronne chodniki i ścieżki rowerowe.
Trzeci odcinek wyznaczono od ulicy Siewnej do Powstańców. Droga będzie miała przekrój 2x2 i powstaną przy niej obustronne chodniki i ścieżki rowerowe. Następny fragment wiedzie do ulicy Nad Strugą. Na tej dwujezdniowej trasie chodnik i ścieżka rowerowa znajdą się po wschodniej stronie, a ciąg pieszo-rowerowy po zachodniej.
Piąty odcinek od ulicy Nad Strugą do Woronicza/Opolskiej również będzie posiadał dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej w kierunku centrum. Powstaną tu zatoki autobusowe oraz obustronne chodniki i ścieżki rowerowe.
W związku z rozbudową alei 29 Listopada planowana jest także rozbudowa istniejących skrzyżowań w dowiązaniu do projektowanego układu oraz dodatkowe pasy dla pojazdów skręcających w lewo lub w prawo.
Projektowane jest również skrzyżowanie zapewniające powiązanie z planowanym układem pętli tramwajowej z dworcem autobusowym i parkingiem P&R na wysokości przyszłej ulicy Iwaszki. Skrzyżowaniach z ulicami: Witkowicka/Węgrzecka, planowanym układem KMK, Banacha, Kuźnicy Kołłątajowskiej/Ks. Meiera, Powstańców/Rybianka, Dobrego Pasterza, Nad Strugą, Woronicza będą wyposażone w skoordynowaną sygnalizację świetlną.
Wnioski, uwagi i zastrzeżenia dotyczące przedsięwzięcia można będzie przesyłać pocztą na adres ZIKiT w Krakowie. Zostaną one przeanalizowane i w uzasadnionych przypadkach zostaną uwzględnione.