Krakowskie ZOO będzie miało nową atrakcję. Trwa realizacja kolejnej inwestycji Fot. ZIM Kraków

Krakowskie ZOO będzie miało nową atrakcję. Trwa realizacja kolejnej inwestycji

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Na terenie ZOO w Krakowie trwa realizacja kolejnej nowej inwestycji. Powstaje nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich. Nowa trakacja powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów.

W ostatnich dniach zakończył się montaż imponującego świetlika dachowego w powstającym w krakowskim zoo pawilonie dla szympansów i makaków japońskich. To część zadaszenia budynku. Przeszklenie spoczywa na drewnianych dźwigarach. Dzięki zastosowaniu świetlika dachowego, pomieszczenia, gdzie będą przebywać zwierzęta będą lepiej doświetlone. Trwa także montaż instalacji wewnątrz. Wykonawca rozpoczął też prace izolacyjne na dachu pawilonu. Trwa także montaż instalacji wewnętrznych. Tak aktualnie przedstawia się stan prac przy budowie

W kolejnych tygodniach zakończone zostaną roboty przy zadaszeniu. Rozpocznie się montaż okien, a także prace przy elewacji. Te mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Fot. ZIM Kraków
Fot. ZIM Kraków

Przypomnijmy: nowa atrakcja w krakowskim ZOO powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Murkrak Sp. z o.o. Sp.k. i Zakład Remontowo-Budowlany Murdza. Zakończenie realizacji zadania, którego koszt to ok. 19 mln zł planowane jest na II połowę 2025 roku.

Fot. ZIM Kraków
Fot. ZIM Kraków
REKLAMA

Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

Fot. ZIM Kraków
Fot. ZIM Kraków

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Fot. ZIM Kraków
Fot. ZIM Kraków

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Źródło: UM Kraków

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA