Remont torowiska do Katowic potrwa do 2020 roku

Remont torowiska do Katowic potrwa do 2020 roku

Małopolska
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
W najbliższą niedzielę zmienia się rozkład jazdy na linii kolejowej do Krzeszowic. Spółka PKP PLK prowadzi tam prace modernizacyjne torowisk, które są częścią całej przebudowy na odcinku Kraków - Katowice.

Remont i modernizacja całego 70 kilometrowego odcinka, został podzielony na cztery odcinki.
Na tych odcinkach bliżej Śląska (Jaworzno - Szczakowa - Trzebinia - Krzeszowice) prace mają się rozpocząć w przyszłym roku – obecnie trwają jeszcze procedury przetargowe.
Odcinki trasy kolejowej bliżej Krakowa (Krzeszowice - Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy) są już na dalszym etapie przygotowań.
Pierwsze prace na odcinku pomiędzy Krzeszowicami a Mydlnikami rozpoczęły się w lutym, Wykonawca modernizacji przeprowadził już na tym terenie prace przygotowawcze i rozbiórkowe – wycinki drzew, przebudowę instalacji wodociągowych, gazowych oraz sieci teletechnicznych, które kolidowały z inwestycją.
Tuż po zakończeniu ŚDM ruszyły właściwe prace modernizacyjne, z początkiem sierpnia zamknięty został jeden z dwóch torów, na jednym z nich odbywa się cały ruch w obie strony.
Nieczynny tor został już zdemontowany i obecnie trwają prace przygotowawcze przed położeniem nowego.
REKLAMA

Remont tego odcinka torów obejmuje również kapitalny remont stacji na trasie Rudawa, Zabierzów, Mydlniki i Wapienniku. Powstanie tam zupełnie nowa infrastruktura: perony umożliwiające dostęp dla osób niepełnosprawnych, nowe wiaty, pochylnie, a w przypadku Zabierzowa również windy.
Na tym odcinku pomiędzy Krzeszowicami a Mydlnikami zostanie od najbliższej niedzieli zmieniony rozkład jazdy pociągów, podróż wydłuży się z 40-50 minut do około godziny.
Prace przy przebudowie linii kolejowej pomiędzy Krzeszowicami a Mydlnikami powinna się zakończyć na przełomie 2017 i 2018 roku.
Koniec 2018 roku planowane jest oddanie odcinka do Dworca Towarowego.
Cała trasa Kraków - Katowice ma być gotowa na wakacje 2020 roku.
Całkowity koszt projektu szacowany jest na kwotę ok 2,7 mld złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA