źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Miasto sprzedaje atrakcyjną działkę tuż obok Dworca Głównego PKP. Znamy nową datę przetargu

Orzech
Magistrat wystawia na sprzedaż nieruchomość położoną blisko zbiegu ulic Gwarnej i Kościuszki. Liczy na 10 milionów złotych netto. Aktualnie w tym miejscu znajduje się budynek dawnej siedziby wrocławskiej Straży Miejskiej. Został opuszczony przez strażników w 2019 r.
Miasto zmieniło też termin przetargu z dnia 5 listopada, godziny 10 na 25 listopada na godzinę 12. Będzie to przetarg ustny nieograniczony. Plan miejscowy przewiduje rozbiórkę istniejącej zabudowy i postawienie budynków mieszkalno-usługowych nawiązujących do sąsiedztwa.
Działka jest zlokalizowana przy ul. Gwarnej 5-7 na wrocławskim Przedmieściu Świdnickim, w pobliżu Dworca Głównego. Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 10 mln zł netto. Część zabudowanego terenu, stanowiąca 57,83% wartości, jest zwolniona z podatku VAT.
Na nieruchomość składają się działki nr 20/7, 20/41 oraz 20/43, o łącznej powierzchni 2 217 mkw. Znajduje się na nich dwukondygnacyjny biurowiec o pow. zabudowy 457 mkw. To dawna siedziba Straży Miejskiej (1 września ubiegłego roku przeniosła się do budynku przy ul. Na Grobli 14/16). Istnieją tam także garaże w zabudowie szeregowej (129 mkw.) i wielostanowiskowa wiata (pow. zadaszenia 186 mkw.). Zgodnie z operatem szacunkowym, stopień zużycia technicznego pierwszego z obiektów wynosi 50%, a pozostałych 60%.

– Nieruchomość położona jest na obszarze historycznego założenia urbanistycznego Starego Miasta we Wrocławiu, wpisanego do rejestru zabytków – informują urzędnicy.



Wyburzenia i budowa mieszkań

Rada miejska podjęła w marcu 2017 roku uchwałę w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Hugona Kołłątaja i Tadeusza Rejtana. Dla sprzedawanego terenu wciąż obowiązują jednak zapisy MPZP uchwalonego w styczniu 2000 roku.
 
– Nakazuje się likwidację obiektów o niskich walorach architektonicznych jak budynek ROM, substandardowej zabudowy jak: budynki gospodarcze, komórki lokatorskie, garaże – czytamy w aktualnym planie.


Inwestor musi zrealizować inwestycję mieszkaniową, z usługami w parterze (dopuszczona jest też funkcja centrotwórcza) i parkingiem podziemnym. Nowy budynek ma nawiązywać do sąsiedztwa "gabarytami wysokościowymi", "bryłą i formą pokrycia dachu" oraz "podziałem i rysunkiem elewacji". Przewidziana jest brama w zabudowie 3,6x4,2 m.

– Należy zagospodarować wnętrze blokowe poprzez wprowadzenie elementów małej architektury i wzbogacenie zieleni – zastrzega magistrat.

Więcej zdjęć w galerii.

Współpraca: Mariusz Bartodziej