Miasto sprzedało za miliony zrujnowaną, zabytkową kamienicę w centrum Wrocławia fot. alsen strasse 67

Miasto sprzedało za miliony zrujnowaną, zabytkową kamienicę w centrum Wrocławia

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Kolejna przedwojenna, zabytkowa kamienica we Wrocławiu znalazła nowego właściciela. Miasto sprzedało 29 kwietnia w nieograniczonym przetargu ustnym zrujnowany budynek przy ul. Kniaziewicza 39, znajdujący się na Przedmieściu Oławskim.

Powierzchnia parceli nr 64/17, przy ul. Kniaziewicza 39, wynosi 448 mkw. Stojąca na niej niszczejąca kamienica, wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków

Nieruchomość zabudowana jest sześciokondygnacyjnym, podpiwniczonym budynkiem mieszkalnym o łącznej powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych wynoszącej 1038,65 mkw. i powierzchni użytkowej całego budynku ok. 1632 mkw. Przeznaczenie nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP): podstawowe: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, uzupełniające: na 1 kondygnacji budynków – usługi handlu detalicznego, nieuciążliwa produkcja związana z obsługą klientów, usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej: praktyka lekarska i stomatologiczna 

Miasto ustaliło cenę wywoławczą tej kamienicy na 2 200 000 zł. Ostatecznie uzyskało za nią kwotę aż 3 710 000 zł. Jak informuje nasz portal Marcin Obłoza z Departamentu Prezydenta – Wydziału Komunikacji Społecznej, nowym właścicielem kamienicy przy ul. Kniaziewicza 39 została osoba prywatna.



Budynek jest aktualnie w fatalnym stanie technicznym i od wielu lat wymagał pilnego i gruntownego remontu. Miasto samo planowało jeszcze w 2018 roku jego przeprowadzenie i w tym celu wykwaterowało z kamienicy jej mieszkańców. Jednak ostatecznie po podliczeniu wszystkich kosztów, jakie trzeba przeznaczyć na remont tego budynku, wycofano kamienice przy ul. Kniaziewicza 39 z planów inwestycyjnych miasta. Magistrat oszacował wówczas koszt niezbędnych prac remontowych na kwotę aż ponad 4,6 mln złotych. I właśnie tyle będzie musiał wyłożyć teraz w jej remont nowy właściciel.



"W budynku zachowały się liczne historyczne sztukaterie w przestrzeni sieni i klatki schodowej oraz sufitów w pomieszczeniach mieszkalnych, ozdobne obramienia drzwi wejściowych do lokali mieszkalnych oraz bogato zdobione parkiety – wszystkie ozdobne elementy wystroju wnętrz budynku należy bezwzględnie zachować i przeprowadzić ich rekonstrukcje zgodnie z zapisami programu prac konserwatorskich"  można przeczytać w planie inwestycyjnym miasta z 2018 roku.

Kamienica przy ul. Kniaziewicza do dziś zachowała prawie wszystkie detale w niemal doskonałym stanie, tak na elewacji jak i w środku budynku. Nowy właściciel będzie musiał liczyć się z nadzorem konserwatorskim.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA