Modernizacja wałów Widawy dodatkowo zabezpieczy mieszkańców Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej przed powodziąźródło: Skanska S.A.

Modernizacja wałów Widawy dodatkowo zabezpieczy mieszkańców Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej przed powodzią

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Realizacja rozpoczętej latem tego roku inwestycji wzmocni ochronę przed powodzią miejscowości położonych wzdłuż rzeki Widawy powyżej Wrocławia. Zadanie zlokalizowane jest na terenie trzech gmin województwa dolnośląskiego Czernica, Długołęka, Wrocław i umożliwi stworzenie spójnego systemu ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegnie między innymi cofaniu się wód Odry do doliny Widawy. 
Jest to kolejny etap modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Wkrótce nad Widawą powstanie 11 kilometrów nowych wałów przeciwpowodziowych, a na dwóch kolejnych kilometrach wały zostaną przebudowane. Łącznie modernizacja i rozbudowa wałów przeciwpowodziowych zabezpieczy kilkanaście tysięcy mieszkańców oraz ich mienie na obszarze ponad 11 kilometrów kwadratowych.
W skład elementów, chroniących mieszkańców przed powodzią, wejdą: budowa nowych wałów przeciwpowodziowych wzdłuż prawego i lewego brzegu Widawy, poszerzenie i podwyższenie korpusu wału i uszczelnienie istniejącego lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego rzeki Widawy, budowa, remont i konserwacja rowów oraz drenaży odwodnieniowych; budowa ścianek szczelnych; przebudowa jazu Przerowa w celu przystosowania do pełnienia funkcji bramy przeciwpowodziowej, udrożnienie mostów drogowych w Kiełczówku i Wilczycach.
Skanska S.A.
To dodatkowo pomoże zabezpieczyć około 1500 budynków mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych, znajdujących się na powierzchni 1109 hektarów w zasięgu oddziaływania inwestycji, przed falą wezbraniową. Zakończenie prac w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego na rzece Widawa zostało zaplanowane na koniec 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji to 92 mln złotych. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Skanska S.A. z Warszawy. 
Realizacja projektu wpisuje się w partnerską współpracę z władzami samorządowymi Wrocławia oraz lokalnych gmin. W 2019 roku w ramach szerokich konsultacji społecznych na temat tego zadania, zorganizowano między innymi debatę z miejscowymi mieszkańcami, lokalnymi radnymi oraz przedstawicielami organizacji proekologicznych, podczas której pracownicy Wód Polskich i projektanci odpowiadali szczegółowo na wszystkie zadawane pytania oraz udzielali wyjaśnień na temat zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej regionu. Następnie wnikliwie analizowano możliwości realizacji składanych postulatów.
Skanska S.A.
W ramach prac wykonane zostaną również udogodnienia dla mieszkańców. Wody Polskie wyremontują i naprawią odcinki nawierzchni trzech ulic: Rzecznej, Topolowej i Wilczyckiej w Kiełczówku. Na terenie międzywala w obrębie miejscowości Dobrzykowice w gminie Czernica powstanie też 6 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni co najmniej 0,6 hektara, ukształtowanych w sposób stwarzający siedliska rozrodcze dla gatunków płazów, służących małej retencji. Na wałach powstaną także ogólnodostępne drogi serwisowe dla spacerowiczów i rowerzystów.
Skanska S.A.
Podczas inwestycji realizowanej w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły przewidziano też szerokie działania kompensacji przyrodniczych poprzez odtworzenie siedlisk lasu łęgowego w postaci nasadzeń 8000 sztuk dębów szypułkowych oraz nasadzeń 5550 sztuk rodzimych gatunków drzew w grupach i szpalerach czy zainstalowanie skrzynek lęgowych dla ptaków oraz budek dla nietoperzy. 
Projekt pod nazwą "Wrocławski Węzeł Wodny Widawa - przebudowa systemów zabezpieczenia przed powodzią gmin Czernica, Długołęka, Wisznia Mała i Wrocław" jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i Budżetu Państwa.

To nie jedyna inwestycja związana z rzeką Widawą

Przypomnijmy, że wyłoniona w przetargu firma Skanska S.A. zrealizowała również wcześniej, wraz z innymi wykonawcami, wrocławskie obwałowania Widawy w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Zmodernizowała i zbudowała również obwałowania w rejonie kanału ulgi Odra-Widawa do mostu kolejowego przy ulicy Bolesława Krzywoustego. W ramach inwestycji wykonała budowę i modernizację 16 km wałów przeciwpowodziowych, budowę jazu klapowego przelewu kanału Odra-Widawa, przebudowę drogowego mostu Strachocińskiego i mostów Krzywoustego oraz mostu kolejowego na Swojczycach
Skanska S.A.
Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Budowa The Bridge w Warszawie coraz bliżej
Ghelamco rozpoczyna przygotowania do budowy wieżowca The Bridge. Budynek stanie u zbiegu ulicy Towar...
Kraków: Miasto planuje nową kładkę na Dębnikach
Rada miasta na wniosek wiceprzewodniczącego Rafała Komarewicza zleciła Zarządowi Inwestycji Miejskic...
Kolejna amerykańska firma stawia na Katowice
Hyland Software, amerykańska firma z branży IT, która zainwestowała w Katowicach w ubiegłym roku otr...
Warszawa: Central Point przyciąga najemców [FILM]
Firma prawnicza Wolf Theiss zdecydowała się wynająć w Central Point 1500 mkw. powierzchni...
Kraków: Przy rondzie Matecznego powstaje nowe osiedle
Przy ulicy Rydlówka, niedaleko ronda Matecznego, deweloper Echo Investment rozpoczyna realizację osi...
Cukrownia Apartamenty stanie w Szczecinie
Przy ul. Południowej i Floriana Krygiera w Szczecinie, na przeszło 6 ha działce powstaje osiedle Cuk...
Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzko
W trakcie opracowania jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy trasy ek...
Kraków: Tramwajem przez Aleje
Miasto Kraków rozpisało przetarg na koncepcję nowej linii tramwajowej, miałaby ona przebiegać pomięd...
Kraków: Utrudnienia na ulicy Podgórskiej
Z powodu kolejnego etapu prac konstrukcyjnych mostów kolejowych nad Wisłą, dziś 25 stycznia zamknięt...
Rewitalizacja XVIII wiecznego pałacyku Pücklera. Muzeum bolesławieckiej ceramiki zmieni swoją siedzibę.
Za 20 mln zł zostanie wyremontowana nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – ze 189 złożonych pr...