Teren był w rękach prywatnych już od kilkunastu lat. W tym roku obiekty doczekały się rozbiórki, a inwestor, MCA Sp. z o.o. (spółka-córka firmy Hammilton), złożył wniosek o pozwolenie na budowę zespołu budynków jednorodzinnych.
Osiedle powstanie na terenie dawnych stadionów WKS Śląsk przy ul. Skarbowców i Racławickiej na wrocławskich Krzykach. To nieruchomość złożona z kilkunastu działek, przede wszystkim o numerach 6/11, 7/9 i 7/10, o powierzchni aż kilkunastu hektarów. Wniosek o pozwolenie na budowę został złożony 4 września. Projekt przygotował Leszek Burdzy z pracowni Bo Architects Leszek Burdzy.
UM Wrocławia
Od stadionów po osiedle domów jednorodzinnych
Budowę stadionów, piłkarskiego i lekkoatletycznego, WKS Śląsk rozpoczęto na początku lat 80. i nigdy w pełni nie ukończono. Pracowały przy nich nie firmy budowlane, a żołnierze spoza Wrocławia. Obiekty zaczęły popadać w ruinę w latach 90., gdy wojsko zaprzestało finansowania klubów sportowych.
Agencja Mienia Wojskowego przejęła nieruchomość o powierzchni około 18 ha w 2001 roku i po dwóch latach sprzedała ją prywatnemu inwestorowi za ponad 8 mln zł. Jego plany są zgodne z przeznaczeniem terenu.
Biurowiec już jest, czas na mieszkania
Spółka MCA Sp. z o.o. zagospodarowała już część zakupionego terenu. Przy ulicy Skarbowców 23 znajduje się kompleks biurowy Racławicka Center, w którym swoją siedzibę ma Hammilton Sp. z o.o., od której spółka MCA jest zależna. Pierwszy budynek powstał we wrześniu 2012 roku, a kolejny – w maju 2016 r.
fot. alsen strasse 67
Powierzchnia użytkowa w trzypiętrowych biurowcach wynosi około 5000 mkw. Kondygnację podziemną przeznaczono m.in. pod parkingi, pomieszczenia magazynowe i porządkowe. Na parterze znajdziemy hol wejściowy i powierzchnie biurowe wraz z zapleczem sanitarnym i pomieszczeniami pomocniczymi. Na piętrach 1-3 znajdują się biura.
REKLAMA
fot. Kajtman
Zamiast boisk, będą domy
Teren przy Skarbowców, którego los był już dawno przesądzony, to nie jedyne miejsce we Wrocławiu, gdzie zamiast boisk, ma powstać osiedle. We wrześniu informowaliśmy, że podobny los czeka stadion Multimet-Włókniarz, przy ulicy Stabłowickiej.
Według informacji Rady Osiedla Pracze Odrzańskie, teren ten został sprzedany deweloperowi Dom Development S.A., który planuje utworzyć tam osiedle wielorodzinne, składające się z kilkuset mieszkań. To zamierzenie jest zgodne z planem miejscowym dla tego obszaru.
UM Wrocławia
Przedstawiciele RO Pracze Odrzańskie złożyli 501 uwag do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz ponad 400 do planu miejscowego, a także petycję.
– Zaraz po wyborach do rad osiedli sygnalizowaliśmy na spotkaniu z Panem Prezydentem, odbytym 20 czerwca br., zagrożenie dla dalszego bytu stadionu, płynące ze strony lobby deweloperskiego i otrzymaliśmy zapewnienie, że miasto dołoży wszelkich starań, by powstrzymać te zapędy. Niestety, w kilka dni po tym spotkaniu doszła nas wieść, że właściciel terenu będące jego użytkownikiem wieczystym sprzedał działkę firmie Dom Development, nie powiadamiając Rady Osiedla o tym fakcie choćby pro forma – wyjaśniają przedstawiciele RO Pracze Odrzańskie w przygotowanej petycji.
Wnioskują o połączenie działek numer 39/2, 39/3 i 39/4, na których mieści się stadion, i zmianę przeznaczenia terenu z zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej i dróg publicznych na sportowo-rekreacyjną.
– Stadion od wielu dziesięcioleci był użytkowany zarówno przez klub piłkarski, jak i mieszkańców osiedla, którzy ze zdziwieniem, wręcz niedowierzaniem, przyjęli do wiadomości fakt pozbycia się "lekką ręką" tego obiektu bez pytania kogokolwiek o opinię. W pobliskich osiedlach nie ma podobnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, a już sam fakt udzielenia zgody, by należycie utrzymywane siłami społecznymi boisko przeznaczyć w sposób wręcz bezrefleksyjny pod zabudowę mieszkaniową, zdecydowanie rozmija się z zawartym w dokumencie (autorstwa Prezydenta Wrocławia) pt. STRATEGIA "Wrocław w perspektywie 2020 plus" punktem 6.2 poświęconym przestrzeni publicznej – oceniają.
UM Wrocławia