Na warszawskich Bielanach rozpoczęła się budowa nowej, dużej poradni zdrowotnejUrząd m.st. Warszawy

Na warszawskich Bielanach rozpoczęła się budowa nowej, dużej poradni zdrowotnej

Orzech
Orzech
REKLAMA

Dzisiaj uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, a już za dwa lata mieszkańcy Bielan będą mogli skorzystać z opieki nowej poradni zdrowotnej. Budowa placówki Przy Agorze 16b zostanie dofinansowana ze środków budżetu miasta i samorządu Mazowsza.

Nowa przychodnia na Bielanach zaoferuje komfortowe warunki dla pacjentów i personelu medycznego oraz kompleksowe usługi medyczne. Obecnie na terenie całego miasta działa już ponad 100 miejskich przychodni, które zapewniają opiekę lekarzy pediatrów, lekarzy rodzinnych, specjalistów, badania diagnostyczne czy punkty szczepień.

– Nie zwalniamy tempa jeśli chodzi o inwestycje z obszaru opieki zdrowotnej. Budujemy nowe szpitale, ale również rozwijamy sieć miejskich poradni zdrowotnych, aby warszawskie rodziny miały dostęp do najlepszej opieki medycznej blisko domu. W ostatnich latach przekazaliśmy z budżetu miasta 240 mln zł dotacji na inwestycje zdrowotne, z czego 115 mln zł właśnie na miejskie poradnie – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Urząd m.st. Warszawy / Foto: Ewa Lach

Warszawa inwestuje również w przychodnie specjalistyczne, w tym w poradnie zdrowia psychicznego, w których dzieci, młodzież i dorośli mogą otrzymać pomoc terapeutów, psychologów czy psychiatrów.

– Nowa przychodnia na Bielanach przyjmie pierwszych pacjentów już w 2025 roku. W placówce Przy Agorze warszawskie rodziny będą mogły korzystać z poradni POZ dla dorosłych i dzieci, poradni specjalistycznych i rehabilitacji. Znajdzie się tu również poradnia zdrowia psychicznego. Zapewnimy finansowe wsparcie na zakup wyposażenia przychodni z budżetu miasta – dodaje prezydent Trzaskowski.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 40 mln zł – budowa jest prowadzona ze środków własnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz. Co ważne, 4 mln zł wsparcia na zakup wyposażenia do poradni zadeklarował samorząd województwa mazowieckiego.

REKLAMA
Urząd m.st. Warszawy

Kompleksowa opieka medyczna blisko domu

Budynek nowej przychodni został zaprojektowany na planie litery "L" z dłuższym skrzydłem równoległym do ul. Przy Agorze i będzie posiadał 3 kondygnacje nadziemne oraz 1 kondygnacją podziemną. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie blisko 3,9 tys. mkw.

Na parterze budynku będą zlokalizowane poradnie podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych oraz dla dzieci chorych i zdrowych. Poradnie specjalistyczne i zakład rehabilitacji zostały zaplanowane na 1. piętrze, natomiast poradnia zdrowia psychicznego znajdować się będzie na 3. piętrze. W budynku zostały zaplanowane pomieszczenia administracyjno-techniczne, sanitarne oraz inne, niezbędne do funkcjonowania przychodni. Obiekt będzie wyposażony w nowoczesne instalacje oraz dodatkowe systemy, w tym panele fotowoltaiczne.

Zakładany czas budowy to 24 miesiące od podpisania umowy. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, poradnia planuje przyjąć pierwszych pacjentów w połowie 2025 roku.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Komentarze (1)

Napisz komentarz
mieszkaniec(gość)
Jak na razie budową są zachwyceni okoliczni mieszkańcy. Trzęsą się nasze bloki, na najbliższym już widać pęknięcia na elewacji a to dopiero początek budowy... Pobudka od samego rana, cały dzień hałas i smród spalin. A w perspektywie - najniższe piętra dwóch bloków będą miały piękny widok i cały czas cień, bo przez budynek przychodni światło słoneczne raczej się nie przebije. DZIĘKUJEMY!
REKLAMA