Nawet 4 mld dolarów możliwego wsparcia od rządowych amerykańskich instytucji finansowych dla programu budowy SMR-ów przez ORLEN Synthos Green EnergyORLEN Synthos Green Energy

Nawet 4 mld dolarów możliwego wsparcia od rządowych amerykańskich instytucji finansowych dla programu budowy SMR-ów przez ORLEN Synthos Green Energy

Orzech
Orzech
REKLAMA

Amerykański EXIM Bank i U.S. International Development Finance Corporation (DFC) ogłosiły możliwość wsparcia kwotą do 4 mld dolarów projektu budowy pierwszych reaktorów BWRX-300 w Polsce realizowanego przez ORLEN Synthos Green Energy. Chęć zaangażowania w projekt budowy floty reaktorów SMR wyraziły także polskie banki – PKO BP, Pekao S.A., BGK a także Santander Bank Polska S.A.

Wsparcie EXIM Banku i DFC ogłosił Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński podczas uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli amerykańskiego Kongresu z przewodniczącą Komisji Energii i Handlu Cathy McMorris Rodgers. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw. Wspierając wdrożenie technologii BWRX-300 w Polsce, instytucje te potwierdzają duży potencjał budowy reaktorów od GE-Hitachi na całym świecie.

Zawarty list intencyjny pomiędzy EXIM a OSGE mówi o 3 mld dolarów finansowania projektu, zaś w przypadku DFC przedmiotem współpracy jest możliwość wsparcia kwotą do 1 mld dolarów na budowę dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300.

– Z zadowoleniem przyjmuję współpracę ORLEN Synthos Green Energy z GE-Hitachi w zakresie wdrażania małych reaktorów modułowych. Stany Zjednoczone pomagają w realizacji tego ważnego projektu. Dlatego dziś ogłaszamy plan zapewnienia znacznego finansowania projektu z amerykańskiej organizacji Development Finance Corporation (DFC) i Export-Import Bank (EXIM) ze Stanów Zjednoczonych. To kolejny dowód silnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych we wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Małe reaktory modułowe (SMR) mogą stać się ważnym elementem polskiego miksu energetycznego, dostarczając stabilną i bezemisyjną energię. SMR-y będą ważnym elementem transformacji energetycznej Polski zastępując węgiel oraz pokrywając znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną spodziewany w nadchodzących dekadach.

Zaangażowanie dwóch głównych amerykańskich instytucji kredytujących stanowi poważny sygnał dla innych instytucji finansowych, że wdrożenie technologii BWRX-300 w Polsce ma duże poparcie w Waszyngtonie.

– EXIM Bank i DFC należą do kluczowych instytucji finansowych na świecie. Zaangażowanie tak renomowanych podmiotów w naszym projekcie budowy SMR-ów to najlepszy dowód na olbrzymie znaczenie tego projektu nie tylko dla Polski, ale i dla rządu Stanów Zjednoczonych – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu ORLEN Synthos Green Energy.

Zapewnienie finansowania to istotny element realizacji planów OSGE budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, a zarazem kolejny obszar współpracy polsko-amerykańskiej, której celem jest wdrożenie technologii BWRX-300. 23 marca tego roku w Waszyngtonie podpisana została umowa na współfinansowanie rozwoju SMR-a zaprojektowanego przez GEH. Dzięki tej umowie, polska firma po raz pierwszy w historii została stroną umowy na wykonanie projektu elektrowni jądrowej, uzyskując jednocześnie możliwość aktywnego udziału w procesie projektowania. Umowa ta umożliwi uzyskanie projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR.

– Jako Grupa ORLEN na rozwój energetyki nisko i zeroemisyjnej do końca dekady planujemy przeznaczyć 120 miliardów złotych. Zielone inwestycje, w tym w technologię małych modułowych reaktorów, pozwolą nam szybko i skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną. Aby była ona skuteczna potrzebni są także pewni partnerzy. Dzięki wykorzystaniu doświadczeń ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, nasz polski BWRX-300 będzie drugim na świecie, po kanadyjskim – powstającym pod Toronto. Inwestycje te realizowane przy współpracy z amerykańskim partnerem, przełożą się nie tylko na wzrost bezpieczeństwa energetycznego regionu, ale też na rozwój gospodarczy Polski poprzez zapewnienie stabilnych dostaw energii i utworzenie nowych miejsc pracy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

REKLAMA

– To dla nas bardzo pozytywna wiadomość, że rząd USA rozważa finansowanie budowy małych reaktorów modułowych BWRX-300 w Polsce. To idealna technologia, która pomoże Polsce osiągnąć cele związane z klimatem i bezpieczeństwem energetycznym – powiedział Jay Wileman, CEO GE-Hitachi Nuclear Energy.

W nawiązaniu współpracy z instytucjami amerykańskimi OSGE jest wspierane przez GE Energy Financial Services. – Dostęp do konkurencyjnego, długoterminowego finansowania będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym komercjalizację i wdrożenie przełomowych technologii, takich jak BWRX-300 firmy GEH w całej Europie – powiedział Nomi Ahmad, prezes GE Energy Financial Services. – Rozwiązania te będą miały kluczowe znaczenie w realizacji celów w zakresie elektryfikacji i dekarbonizacji przez państwa. Współpracując z partnerami takimi jak EXIM Bank, DFC oraz innymi publicznymi i prywatnymi źródłami kapitału, jesteśmy zaangażowani w uruchomienie właściwych rozwiązań rynku kapitałowego dla klientów GE. Chcemy wspierać inwestycje niezbędne do przyspieszenia transformacji energetycznej – dodał Nomi Ahmad.

Export-Import Bank (EXIM) jest oficjalną agencją kredytów eksportowych Stanów Zjednoczonych. To instytucja, której misją jest wspieranie amerykańskich miejsc pracy poprzez ułatwianie eksportu amerykańskich towarów i usług. EXIM wyposaża eksporterów amerykańskich, ale także ich klientów w narzędzia takie jak finansowanie kupującego, ubezpieczenie kredytu eksportowego i dostęp do kapitału obrotowego. Bank jest korporacją rządową nadzorowaną przez Kongres Stanów Zjednoczonych, który wybiera władze i określa zasady działania EXIM.

U.S. International Development Finance Corporation (DFC) jest amerykańską instytucją finansującą rozwój w krajach rozwijających się. DFC współpracuje z sektorem prywatnym w celu finansowania rozwiązań dla najbardziej krytycznych wyzwań stojących obecnie przed rozwijającym się światem. Inwestuje w sektorach takich jak energetyka, opieka zdrowotna, infrastruktura krytyczna i technologia. Inwestycje wspierane przez DFC spełniają wysokie standardy i respektują środowisko naturalne, prawa człowieka i prawa pracownicze. Całkowite środki przeznaczone na działalność DFC to 60 mld dolarów.

GE Energy Financial Services jest globalnym inwestorem w sektorze energetycznym, który od ponad 45 lat zarządza aktywami oraz łączy inwestorów i technologię poprzez rozwiązania finansowe dla złożonych, kapitałochłonnych projektów infrastruktury energetycznej. GE EFS zainwestowało ponad 50 miliardów dolarów w projekty energetyki odnawialnej o łącznej mocy przekraczającej 20 GW na całym świecie.

ORLEN Synthos Green Energy

O OSGE:

ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez PKN ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Firma chce odegrać wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Źródło: OSGE

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA