Nie będzie zwolnień w kopalni węgla kamiennego Bobrek w BytomiuFot. Ministerstwo Przemysłu

Nie będzie zwolnień w kopalni węgla kamiennego Bobrek w Bytomiu

Orzech
Orzech
REKLAMA

Minister Przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się w piątek 5 lipca 2024 roku z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych działających w kopalni Bobrek, by omówić aktualną sytuację zakładu. Marzena Czarnecka potwierdziła wcześniejsze stanowisko resortu, że nikt z pracowników zakładu nie straci pracy.

Proces związany z zakończeniem eksploatacji będzie prowadzony w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej z dnia 28 maja 2021 roku z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych, a miasto i spółka mogą liczyć na pomoc i wsparcie Ministerstwa Przemysłu dotyczące działań restrukturyzacyjnych. Jednocześnie minister Marzena Czarnecka poinformowała, że do połowy lipca br. zarząd Węglokoksu Kraj przedstawi wstępne założenia związane z procesem zakończenia eksploatacji.

Planowane są m.in. alokacje pracowników, urlopy górnicze oraz inne działania osłonowe. Ustalono także, że strona społeczna, zarząd Węglokoksu Kraj oraz przedstawiciele ministerstwa przemysłu będę odbywać regularne spotkania, by monitorować proces związany z zakończeniem eksploatacji kopalni. O sytuacji zakładu przesądziły kwestie bezpieczeństwa – zgodnie z decyzją nadzoru górniczego podjętą po tragicznym w skutkach wstrząsie, nie jest możliwe bezpieczne prowadzenie robót górniczych w tym rejonie.

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek – kopalnia węgla kamiennego w Bytomiu, działająca pod taką nazwą od 1922 do 2005 roku, następnie stanowiła część kopalni Bobrek-Centrum. W 2005 roku kopalnia Bobrek została połączona z bytomską kopalnią Centrum tworząc kopalnię Bobrek-Centrum. Kopalnia Bobrek-Centrum została połączona z kopalnią Piekary 15 grudnia 2015 roku, utworzono w ten sposób kopalnię Bobrek-Piekary, a dawna kopalnia Bobrek stała się ruchem Bobrek tegoż zakładu.

REKLAMA
Fot. Adrian Tync - CC BY-SA 4.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org
Fot. Adrian Tync - CC BY-SA 4.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org
Fot. Ministerstwo Przemysłu
Fot. Ministerstwo Przemysłu

Źródło: Ministerstwo Przemysłu / Wikipedia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA