Kolejna wielka, znana, międzynarodowa firma inwestuje w Rzeszowie. Niemiecki koncern BSH wybuduje w stolicy Podkarpacia Centrum Badań i Rozwoju małego AGD. Zlokalizowane bezie przy ulicy Hoffmanowej 19, na terenie należącym do inwestora.
W nowym budynku o powierzchni ponad 2000 mkw. będzie pracowało około 100 osób. W centrum badań i rozwoju testowane będą urządzenia wprowadzane do produkcji w fabrykach BSH w innych krajach.
– Badania i rozwój są dla nas niezwykle ważne – mówi Konrad Pokutycki, prezes BSH w Polsce. – Nie zwalniamy tempa inwestycji – dodaje.
Nowa siedziba centrum badań i rozwoju ma być "sercem innowacyjności dla małego sprzętu AGD". – Rozwijamy się w stolicy Podkarpacia. Nasz wyjątkowy zespół już teraz tworzy tu rozwiązania wykorzystywane w BSH na całym świecie – podkreśla Pokutycki.
W nowym dwupiętrowym budynku znajdą się pomieszczenia do testów i pomiarów, prototypownia, a także przestrzeń biurowa, sale konferencyjne i pokoje spotkań. W części do testów firma odwzoruje m.in. rzeczywiste warunki domowe.
– Będziemy tu rozwijali najnowocześniejsze technologie i urządzenia małego AGD – zapowiada Richard Dalacker, dyrektor BSH w Rzeszowie.
Obecnie centrum badań i rozwoju BSH pracuje w kilku oddzielnych budynkach przy ul. Hoffmanowej. Za dwa lata laboratoria, stanowiska do testów i biura będą pod jednym dachem.
Nowy budynek ma być przyjazny dla pracowników. – Pełny zieleni i dziennego światła. Pracownicy będą też mieli m.in. otwarty taras – mówi Andrzej Gdula, dyrektor ds. biznesowej administracji w BSH w Rzeszowie.
Budowa nowego centrum badań i rozwoju będzie kosztowała prawie 24 mln zł. Pracownicy BSH przeniosą się do niego w 2025 roku. Władze Rzeszowa zapewniają, że firma może liczyć na wsparcie ze strony miasta.
– Rzeszów to miejsce przyjazne dla biznesu i przemysłu. Jestem przekonany, że firma szybko znajdzie wśród naszych mieszkańców znakomitych fachowców do pracy – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Generalnym wykonawcą inwestycji została wybrana firma STRABAG. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest pracownia ST Architekci Sp. z o.o.
Fabryka BSH, należąca do niemieckiego koncernu od 2013 roku, znajduje się w Głogowie Małopolskim (dawnej Rogoźnicy). Produkuje kapsułkowe ekspresy do kawy, maszynki do mielenia i odkurzacze marek Bosch i Siemens. Właśnie poszukuje inżynierów i stażystów.
BSH w Polsce ma 6 fabryk – 3 w Łodzi, gdzie produkuje pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w Głogowie Młp. małe AGD. Rzeszowski BSH to dawny Zelmer. Sprzęt AGD pod tą marką był produkowany do 2019 r.
O inwestorze:
BSH Hausgeräte (Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH) to największy producent sprzętu AGD w Europie i jedna z liderów produkcji świecie. Spółka jest zależna od Robert Bosch GmbH i powstała jako spółka joint venture utworzonej w maju 1967 r. wraz z Siemens AG.
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego to właściciel marek Bosch, Siemens i Gaggenau.
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. to założona w 1992 roku spółka będąca głównym przedstawicielem BSH w Polsce. Grupa ma w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich produkuje pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich – piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskiej Rogoźnicy – małe AGD. Oprócz tego BSH prowadzi w Polsce centra usług wspólnych: usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy dla całej grupy BSH. Kolejne dwie polskie jednostki to Centrum Badań i Rozwoju w Łodzi oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce.
22 marca 2013 roku BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., polska spółka należąca do koncernu BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH, została większościowym udziałowcem polskiej spółki Zelmer S.A. z siedzibą w Rzeszowie.