Nowa Wieś Wrocławska: Pod Wrocławiem powstanie kolejne wielkie centrum magazynowe

Nowa Wieś Wrocławska: Pod Wrocławiem powstanie kolejne wielkie centrum magazynowe

REKLAMA
Kolejna wielka inwestycja magazynowa w Aglomeracji Wrocławskiej. Krakowska spółka Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK) podpisała umowę przedwstępną na zakup nieruchomości w gminie Kąty Wrocławskie w miejscowości Nowa Wieś Wrocławska o powierzchni blisko 120 tys. mkw., na której planowana jest budowa nowego centrum logistycznego. Wartość transakcji, która powinna zostać sfinalizowana do końca stycznia 2019 r., ustalona została na około 12,9 mln zł netto, podała spółka. 
Biuro Inwestycji Kapitałowych, działając poprzez spółkę zależną, zawarło z Themis Development umowę przedwstępną dotyczącą przeniesienia własności nieruchomości położonej w Kątach Wrocławskich o łącznej powierzchni 117 468 mkw. Na tym terenie deweloper powierzchni komercyjnych zamierza wybudować nowoczesne centrum logistyczne. Termin na zawarcie umowy przyrzeczonej nabycia nieruchomości został ustalony najpóźniej na dzień 31 stycznia 2019 r.
Zgodnie z warunkami umowy przedwstępnej, do depozytu notarialnego została złożona przez spółkę zależną kwota w wysokości blisko 1,3 mln zł na poczet zapłaty ceny za nieruchomość albo udziały, przy czym ostateczny wybór sposobu przeprowadzenia transakcji pomiędzy zakupem udziałów w Themis lub bezpośrednim zakupem nieruchomości od Themis, będzie należał do spółki zależnej, podano dalej. 
Umowa przewiduje również, że spółka zależna ma prawo przenieść prawa i obowiązki wynikające z umowy na dowolny podmiot należący do grupy kapitałowej Biuro Inwestycji Kapitałowych, pod warunkiem, że podmiot ten będzie spółką powiązaną lub zależną od BIK, bez konieczności uzyskiwania zgody Themis. 
Wartość inwestycji planowanych przez Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK) na terenie nieruchomości w Nowej Wsi Wrocławskiej docelowo ma wynieść ponad 150 mln zł, a wygenerowana przez inwestycję ilość bezpośrednich miejsc pracy w granicach 1000-1300 osób.
Historia nieruchomości i planów dotyczących jej zagospodarowania
Przypomnijmy, że na tym terenie wcześniej planowano budowę centrum Outlet Village. Najpierw w tym miejscu miała inwestować niemiecka firma Premiumred Real Estate Development – z grupy Volksbank Group (we Wrocławiu realizują kolejne etapy osiedla Nowa Papiernia na przedmieściu Świdnickim). W Kątach Wrocławskich planowano centrum o powierzchni sprzedaży 24,1 tys. mkw. (150 tys. mkw. łącznie). W obiekcie zlokalizowanych będzie 100 sklepów. Dwa etapy budowy to 16,2 tys. mkw. i 7,9 tys. mkw. powierzchni. 
Następnie właścicielem tej działki zostało Themis Development z siedzibą w Warszawie. W ramach centrum handlowego Outlet Village miało powstać blisko 100 sklepów, które według planów inwestora miały stworzyć małe miasto, z uliczkami oraz placami. Powierzchnia pojedynczej jednostki handlowej miała wynosić od 200 do 500 mkw. Składy i hurtownie prowadzone miały być przez firmy reprezentujące renomowane marki odzieżowe i obuwnicze. Sklepy miały  posiadać salony ekspozycyjne zlokalizowane przy uliczkach. Jako jednostki towarzyszące inwestor przewidział małą gastronomię, restaurację oraz wydzielone miejsce zabaw dla najmłodszych. Poszczególne obiekty tworzące jedną całość według planów miały być parterowe, z rozbudowaną strefą wejściowo-ekspozycyjną, jedynie część recepcyjno-restauracyjna przewidziana była jako dwukondygnacyjna.
Układ urbanistyczny centrum miał się opierać się na schemacie odnoszącym się do urbanistyki polskich, historycznych, małych miast, posiada główny plac (rynek) z budynkiem recepcyjno-restauracyjnym (ratuszem) i prowadzącymi do niego pasażami. Przy placu i pasażach usytuowane będą główne wejścia do sklepów.
Przy centrum planowano wówczas parking o ilości 1831 miejsc parkingowych. Inwestor planował się, że w centrum znajdzie zatrudnienie ponad 400 osób, głównie kobiet. Analizy wskazywały, że dziennie sklepy odwiedzać miało około 6000 osób. Planowany termin otwarcia inwestor przewidywał na koniec 2008 roku.
Pod koniec 2014 roku działka została wystawiona na sprzedaż. Z dopuszczalną funkcją: magazynowanie/logistyka lub typowy BTS pod produkcję. Przez niemal 4 lata nie mogła znaleźć nowego właściciela, aż do grudnia 2018 roku. Dlaczego poprzedni inwestor zdecydował się sprzedać tę nieruchomość i zmienić przeznaczenie zagospodarowania tej działki? Na pewno w dużej mierze spowodowane to było faktem, że kilkanaście kilometrów dalej, już na terenie Wrocławia, przy ul. Granicznej wybudowano podobne centrum wyprzedażowe Qutlet Factory Wrocław (obecnie działające pod nazwą Wrocław Fashion Outlet). 

O inwestorze:

Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A. jest deweloperem powierzchni komercyjnych. Specjalizuje się w budowie i wynajmie nowoczesnych powierzchni magazynowych. Grupa BIK do tej pory zrealizowała inwestycje magazynowe w Krakowie, Ożarowie Mazowieckim, Pruszczu Gdańskim i Sosnowcu o łącznej powierzchni 80 tys. mkw.Firma specjalizuje się również w budowie i wynajmie nowoczesnych powierzchni handlowych. Pierwszym oddanym do użytku obiektem był Retail Park Puławy. Pod koniec 2014 r. otwarty został Retail Park Bielsko-Biała, a w marcu 2018 r. Galeria Nad Potokiem w Radomiu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Przedwiośnie – ruszyła budowa nowego osiedla na Białołęce [WIZUALIZACJE]
Za inwestycję u zbiegu ulic Płochocińskiej i Przyrodniczej, przy granicy miasta, odpowiada warszawsk...
Wrocław: Atal City Square – ruszyła budowa setek mieszkań i apartamentów inwestycyjnych przy Dworcu Głównym [WIZUALIZACJE]
Ogólnopolski deweloper z Cieszyna kupił kilkuhektarowy teren na Przedmieściu Oławskim w 2018 roku. Z...
Wrocław: Miasto wyremontuje tramwaje za ponad 130 milionów? Są chętni
Modernizację przejdą 42 Protramy i Skody. Większość z nich służy już od kilkunastu lat. Inwestycja m...
[Poznań] Znany sklep RTV wynajął nowy magazyn w Poznaniu
Firma Terg S.A., właściciel elektromarketów Media Expert, wynajął 1,8 tys. mkw. powierzchni magazyno...
Vantage Development kupił prawie hektar ziemi na południu Wrocławia pod mieszkaniówkę
Wrocławski deweloper ponownie inwestuje w tej części miasta. Zapłacił za grunt pod nowe osiedle czte...
[Kraków] Budowa VIII etapu Słonecznego Miasteczka w Krakowie zbliża się do końca
Zakończyła się kolejna faza budowy VIII etapu osiedla Słoneczne Miasteczko, w ramach której wykonano...
[Polska] Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości – wywiad z Danielem Bieniasem, dyrektorem zarządzającym CBRE
Jaki wpływ będzie miał koronawirus na postrzeganie polskiego rynku nieruchomości komercyjnych przez...
Wrocław: Kończą się przygotowania do budowy Alei Wielkiej Wyspy
Miasto już kilkanaście miesięcy temu wybrało firmy Banimex i Azi-Bud na wykonawcę inwestycji. Projek...
Wrocław: Town House wyręczy Verity Development. Przebuduje zabytkową kamienicę na Przedmieściu Świdnickim
Wrocławski deweloper przygotowywał tę inwestycję co najmniej od ubiegłego roku. Może już zrobić to,...
Wrocław: Do trzech razy sztuka? Miasto wydłuża czas projektowania remontu mostu Osobowickiego i wymaga konsultacji
Zabytkowa przeprawa nad Odrą ma być odnowiona do 2024 roku. Urzędnicy unieważnili już dwa postępowan...