Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Do ostatecznego wariantu trasy jeszcze dalekoźródło: fot. GDDKiA

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Do ostatecznego wariantu trasy jeszcze daleko

REKLAMA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała studium korytarzowe dla Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. – Zgodnie z cyklem przygotowania inwestycji drogowej to dopiero początek i do ustalenia ostatecznego przebiegu drogi jeszcze wiele pracy – zaznaczają drogowcy.
Jak tłumaczą przedstawiciele GDDKiA, po wykonaniu studium korytarzowego, teraz czekają na finansowanie i ruszają do kolejnej fazy przygotowania Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej
– Pierwsze spotkania informacyjne ze społeczeństwem przeprowadzimy na etapie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ). Na etapie opracowania decyzji środowiskowej będzie konsultowany już docelowy wariant nowej trasy – zapowiadają drogowcy.
Do ostatecznego wariantu trasy jeszcze daleko
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazano tylko korytarze wariantów, a do wyboru tego ostatecznego jeszcze dużo pracy i czasu.
Warianty drogi wytyczone na mapach opublikowanych w serwisie internetowym spółki CPK, to jedynie osie korytarzy wariantów wskazanych podczas opracowania studium korytarzowego. Korytarze dla danego wariantu mają po 5 km szerokości, a zatem od pokazanego na mapach przebiegu trzeba po każdej ze stron dodać jeszcze pas ok. 2,5 km. Docelowo pod przyszłą budowę drogi na odcinku szlakowym potrzebny będzie pas o szerokości około 100 m. Nieco więcej w miejscach węzłów i MOP – informuje GDDKiA. 
Drogowcy przypominają, że obecna faza jest etapem początkowym, a wskazane przebiegi są jedynie wstępnie wytypowanymi korytarzami. 

"Będziemy realizować, informować i konsultować"

Jak tłumaczą w GDDKiA, wyznaczony w ramach studium korytarzowego korytarz o szerokości około 5 km, na kolejnym etapie wstępnych prac przygotowawczych, objęty będzie szczegółowymi analizami w ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ). 
Zaznaczają, że jednym z niezbędnych elementów poprzedzających złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest informowanie i konsultowanie ze społeczeństwem wariantów przebiegu tras.
– To właśnie na tym etapie odbędą się bezpośrednie konsultacje społeczne na temat proponowanych rozwiązań. Informacje o terminach i miejscach spotkań informacyjnych ze społeczeństwem, na których zostaną przedstawione warianty przebiegu tras, będą ogłaszane m.in. w siedzibach władz samorządowych (gmin), przez które będą przebiegać warianty tras. Termin prowadzenia konsultacji społecznych uzależniony jest od opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Wybór wykonawcy tego etapu prac przygotowawczych nastąpi w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego. Postępowanie zostanie ogłoszone dopiero po pozyskaniu finansowania omawianej inwestycji – zapowiadają drogowcy.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w rządowych dokumentach

We wrześniu 2019 roku Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, gdzie dodano m.in. nowy przebieg sieci autostrad i dróg ekspresowych w związku z realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym m.in. nowej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. 
Obwodnica ta będzie składać się z drogi ekspresowej S50 na północy i autostrady A50 na południu od Warszawy. Zgodnie z aktualizacją rozporządzenia powstaną nowe połączenia: A50: A2 (Centralny Port Komunikacyjny) - Mszczonów - Góra Kalwaria - A2 (Mińsk Mazowiecki) oraz S50: A2 (Centralny Port Komunikacyjny) - Sochaczew - Wyszogród - S10 (Naruszewo) - Serock - S8 (Radzymin) - A2 (Mińsk Mazowiecki).
Kalendarium prac:
2020 r. – pozyskanie finansowania na prace przygotowawcze, zatwierdzenie Programu Inwestycji, ogłoszenie przetargu na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji programowej oraz pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
2020-2024 r. – wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej
2023 r. – uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (wskazanie wariantu do realizacji)
2024-2028 r. – badania archeologiczne
2025 r. – przetarg na projekt i roboty budowlane
2026-2029 r. – projektowanie i roboty budowlane

Trwają konsultacje

Centralny Port Komunikacyjny konsultuje obecnie Strategiczne Studium Lokalizacyjne dla wszystkich elementów CPK.
– W przypadku Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej obecnie spółka Skarbu Państwa Centralny Port Komunikacyjny realizuje pierwszy etap prac planistycznych mających na celu określenie ram realizacji przedsięwzięć służących przebudowie i rozbudowie układu komunikacyjnego naszego kraju. Dopiero na etapie prac przygotowawczych OAW ustalany będzie dokładny wariant drogi i analizowane będzie, gdzie droga zostanie zbudowana – tłumaczy GDDKiA.
Konsultacje potrwają do 10 marca 2020 r. i polegają na przekazywaniu uwag do zaprezentowanego dokumentu poprzez formularze zaprezentowane na stronie internetowej.
– W ramach konsultacji prowadzonych przez CPK, uwagi zgłoszone w obszarze drogowym będą przez nas analizowane i w miarę możliwości uwzględnione podczas prowadzenia kolejnych prac przygotowawczych dla Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej – dodają drogowcy.

OAW obsłuży CPK

Zgodnie z założeniami przyjętej w koncepcji dotyczącej lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, jego obsługę w zakresie transportu samochodowego powinny zapewniać w szczególności: autostrada A2 i OAW. 

– Droga S10 została zaproponowana jako istotnie usprawniające funkcjonowanie sieci drogowej powiązanie CPK z rejonem Płocka i województwem kujawsko-pomorskim oraz przebiegającym przez nie północnym odcinkiem autostrady A1 – czytamy na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak podkreślają przedstawiciele CPK, zaproponowana inwestycja przyczyni się do znacznych oszczędności kosztów czasu społeczeństwa, poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg i obniżenia kosztów transportu osób i towarów. 

– Umożliwi także wyprzedzająco rozwiązanie przewidywanych obecnie potrzeb w zakresie nowych funkcjonalności sieci drogowej związanych z rozwojem ekonomicznym Mazowsza i Kujaw, przy zachowaniu nieprzemijających walorów tych terenów – dodają.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
pomoc drogowa warszawa(gość)
wielka szkoda. zazwyczaj w tych okolicach mocno się korkuje. perspektywa 2029 czyli przy dobrych wiatrach oddanie w 2030 brzmi baaardzo odlegle. Pozdrawiamy, https://besthol.pl

Najnowsze artykuły

Francuska firma z branży IT zwiększy o 30% zatrudnienie we Wrocławiu
ALTEN Polska – polski oddział francuskiej firmy ALTEN, jeden z liderów branży IT i inżynierii p...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy budynek w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum stolicy Polski powstaje najwyższy budynek w Unii Europejskiej – Varso Tower. Wysokość budy...
Sky Tower pójdzie na sprzedaż. Jest tańszy o ponad 150 milionów złotych
Najwyższy wrocławski budynek, wieżowiec Sky Tower został przez spółkę Develia S.A. przeznaczony na s...
Dwie koreańskie firmy chcą zainwestować w Złotoryi
Firma SungEel HiTech z Korei Południowej chce wybudować w Złotoryi, na Dolnym Śląsku instalację do r...
AWF Wrocław za ponad 8 milionów złotych zmodernizuje stadion lekkoatletyczny przy ulicy Witelona
Jest to jedna z najważniejszych inwestycji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w najbliższym...
Poczta Polska wystawiła na sprzedaż biurowiec w centrum Gdyni
Poczta Polska wystawiła na sprzedaż zespół działek i zabudowań wraz z ośmiopiętrowym budynkiem w cen...
Bank Millenium otworzy we Wrocławiu nową siedzibę swojego call center
Jeden z największych polskich banków – Bank Millenium otworzy za kilka miesięcy w stolicy...
Kraków: Jest decyzja w sprawie tramwaju wzdłuż Alej Trzech Wieszczów
Pod koniec marca urzędnicy miejscy rozstrzygnęli przetarg na autora koncepcji linii tramwajowej wzdł...
Trwa budowa wielkiego kompleksu biurowego The Park Cracow [ZDJĘCIA]
Przy ulicy Saskiej 25 w Krakowie trwa budowa nowego, wielkiego kompleksu biurowego. Inwestorem The P...
Toyota uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris
6 kwietnia Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznej p...