Palmiarnia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym zostanie odbudowana Maciej Marzecki Pracownia Architektury

Palmiarnia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym zostanie odbudowana

REKLAMA

Po wielu latach, we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym przy ulicy Sienkiewicza ponownie pojawi się Palmiarnia. Inwestor, Uniwersytet Wrocławski zdecydował się na jej odbudowę.

15 października 2024 r. podpisano umowę na odbudowę palmiarni w Ogrodzie Botanicznym Wydziału Nauk Biologicznych UWr. Generalnym wykonawcą inwestycji została wybrana firma Berger Bau Polska. Budowa potrwa dwa lata. Ze strony UWr umowę podpisał Rektor UWr prof. Robert Olkiewicz, ze strony inwestora pan Tomasz Lorkowski, prezes firmy Berger Bau.

Umowa warta ok. 20 mln zł obejmuje odbudowę zespołu szklarni o nazwie „Palmiarnia, Australia i Wiktoria”. Projekt architektoniczny nowej palmiarni przygotowała Maciej Marzecki Pracownia Architektury.

– Dziś pojawiła się historyczna szansa na powstanie nowoczesnego obiektu, wzorowanego na tym historycznym, który przez kolejne pokolenia służyć będzie naukowcom i oczywiście turystom oraz mieszkańcom naszego miasta – mówi Rektor UWr prof. Robert Olkiewicz.

– Podobnie jak nasz Ogród Botaniczny nowy obiekt będzie atrakcją regionu, a Wydział Nauk Biologicznych naszego Uniwersytetu zyska nowe miejsce badań i rozwoju. Cieszę się, że udało się doprowadzić do podpisania umowy – dodaje.

Przed Inwestorem wielkie wyzwanie

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to równo 20 lat od zamknięcia palmiarni w 2007 roku, Uniwersytetowi uda się udostępnić dla zwiedzających zupełnie nowy obiekt – zapowiada dyrektor Ogrodu prof. Zygmunt Kącki. – Bardzo się cieszymy, że uda nam się pokazać we Wrocławiu kawałek prawdziwej botanicznej różnorodności rodem z lasów tropikalnych. – podkreśla.

Historyczna palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym została wybudowana w 1823 r. Początkowo służyła do zimowego przechowywania bylin, krzewów i drzew z Afryki Południowej, obu Ameryk, czy Australii.

Ze względu na intensywny rozwój Ogrodu w 1878 r. jego ówczesny dyrektor prof. Heinrich Göppert zadecydował o wybudowaniu nowego obiektu w miejscu wcześniejszej szklarni. Nowy budynek został wykonany na granitowym cokole, w całości ze stali i szkła.

Wykorzystano najnowocześniejszą ówczesną technologię, zainstalowano centralne ogrzewanie i system zraszania roślin. Był nawet basen z podgrzewaną wodą.

REKLAMA

Palmiarnia została zniszczona podczas II wojny światowej

W 1957 roku została w części odbudowana, zachowując historyczny kształt. Obiekt, który spełniał tę funkcję do 2006 roku, został zamknięty, a następnie rozebrany.

Palmiarnia w 2008 r.

Fot. Facebook: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego/Archiwum OBUWr
Fot. Facebook: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego/Archiwum OBUWr

Obiekt chociaż w miejscu historycznym, to zbudowany zostanie w najnowocześniejszej technologii co pozwoli na uprawę naprawdę cennych gatunków roślin.

– Planujemy przenieść tam kolekcje, które dotychczas znajdowały się w mniejszych szklarniach, dawniej pełniących funkcję kolekcyjno-naukową, a po zamknięciu Palmiarni udostępnione dla zwiedzających. W Palmiarni znajdą się więc epifity z rodziny ananasowatych, potężne sagowce, które pamiętają jeszcze czasy dinozaurów, czy jedna z dziwniejszych roślin dziwidło olbrzymie, które udało nam się ostatnio pozyskać do kolekcji – mówi prof. Kącki.

Prace budowlane powinny rozpocząć się za 8 do 12 miesięcy. Potrwają dwa lata.

Maciej Marzecki Pracownia Architektury
Maciej Marzecki Pracownia Architektury

W artykule wykorzystano materiały Uniwersytetu Wrocławskiego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA