Jeden z najważniejszych placów w Katowicach zostanie przebudowany. Miasto Katowice zdecydował się na modernizację placu Sejmu Śląskiego. Miejska spółka – Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) ogłosił przetarg, na wykonanie "opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na zagospodarowanie Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach”.
Opracowanie tego dokumentu ma pozwolić na rozpoczęcie robót budowlanych. Przetarg zostanie rozstrzygnięty, a wybrany podmiot będzie miał 30 tygodni na realizację umowy.
Zakres przewidzianych do realizacji prac obejmuje likwidację miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego i posadzenie w ich miejsce 35-40 drzew. Ich dopełnieniem będzie zielona przestrzeń z bylinami i krzewami. Niewielki plac defilad przed monumentem pozostanie betonowy, ze względu na organizowane na nim uroczystości państwowe.
– Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic. Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też, we wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem zazielenienie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Liczę, że zmiany w tych miejscach pozytywnie wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje w tym miejscu ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się ok. 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę – dodaje prezydent.
W ramach planowanej inwestycji przewidziano także montaż na placu ławek, leżaków, koszy na śmieci i stojaków rowerowych, a także doświetlenie placu lampami parkowymi. Nowe drzewa będą iluminowane od dołu i z boku. Przebudowa obejmie też teren wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej, gdzie przewidziana jest budowa dwóch niewielkich fontann. Budżet miasta Katwice przewidziany na to przedsięwzięcie oszacowano na 4 mln zł.
– Zmiana charakteru placu, przysłuży się także ekologicznemu zarządzaniu wodami opadowymi. Stanie się tak na skutek budowy niecki pomiędzy pomnikiem a ul. Jagiellońską. Będzie tam zbierała się woda deszczowa z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej – informuje Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM.