Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę połączenia kolejowego do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. To kluczowy moment dla jednej z najważniejszych inwestycji transportowych w regionie. Celem jest komfortowy dojazd pociągiem bezpośrednio do lotniska. Zadanie realizowane jest wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego.
Inwestycja połączy port lotniczy ze stacją Modlin. Trasa o długości ok. 5,5 km będzie dwutorowa. Istniejąca stacja Modlin zyska dodatkowy tor oraz 200‑metrowy peron. Przewidziano także budowę stacji kolejowej bezpośrednio przy terminalu lotniska. Dodatkowo powstanie stacja towarowa.
Ponadto w ramach inwestycji zaplanowano budowę trzech wiaduktów drogowych – w ciągu drogi krajowej nr 62, drogi powiatowej nr 2413W oraz drogi wewnętrznej do obsługi lotniska. Ułatwi to sprawny i bezkolizyjny ruch w rejonie portu.
– Bezpośrednie połączenie kolejowe wprost na lotnisko w Modlinie to komfort dla pasażerów i oszczędność ich czasu. Inwestycja będzie wielkim ułatwieniem dla tysięcy podróżnych każdego dnia. Jako resort infrastruktury stawiamy na rozwój wszystkich gałęzi transportu i ich integrację. Takie współdziałanie w praktyce oznacza realną korzyść dla pasażerów – powiedział minister infrastruktury, Dariusz Klimczak.
– Wspólny wysiłek PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przyniesie poprawę komunikacji w regionie. Bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniskiem w Modlinie to krok w stronę nowoczesnego i zintegrowanego transportu, na który liczą mieszkańcy i podróżni – zaznacza Maciej Kaczorek, członek zarządu – dyrektor ds. strategii i rozwoju w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Nowe połączenie przyspieszy dojazd na lotnisko i zintegruje transport lotniczy z kolejowym. Obecnie, aby dostać się do terminalu, podróżni z pociągu na stacji Modlin muszą przesiąść się do autobusu. Dzięki inwestycji pasażerowie zyskają wygodny dojazd do terenu terminala, a także bezpośrednie połączenie z centrum Warszawy.
– To ważna i wyczekiwana inwestycja. Nowa linia ma powstać do końca 2029 r. Co ważne, połączy dwa warszawskie lotniska. Sama inwestycja będzie sprzyjać rozwojowi portu Warszawa-Modlin, który planuje zwiększenie przepustowości i uruchomienie nowych tras – zaznacza marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Prace budowlane rozpoczną się w 2027 r. i zakończą w 2029 r.
Inwestycja realizowana jest przez Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach zadania pn. „Budowa odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego (MPL) Warszawa/Modlin oraz budowa stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin”. Przewiduje się, że prace budowlane zostaną dofinansowane z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.
Ponadto Samorząd Województwa Mazowieckiego na realizację zadania zabezpieczył blisko 167 mln zł ze środków własnych. Województwo sfinansowało również opracowanie dokumentacji projektowej.


Żródło: PKP PLK S.A.


![Po oddaniu KST IV przyjdzie czas na nową siatkę połączeń. Kraków stawia na współpracę i dialog [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/102/102/80742_100x70.png)
![Co słychać na budowie tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi? [FILM]](https://investmap.pl/_i/gallery/163/35/692387_100x70.png)







![[Warszawa] Nowotny: Warszawa będzie hubem](https://investmap.pl/_i/image/150/22/6294_100x70.jpg)
![[Wrocław] Już nie Modlin, tylko Okęcie. Ryanair zwiększa liczbę lotów z Wrocławia i zmienia lotnisko](https://investmap.pl/_i/image/167/39/25511_100x70.jpg)
![Na stacji Pyrzowice Lotnisko wiadukt zapewni sprawne przewozy [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/97/97/52833_100x70.jpg)
![[mazowieckie] Czy mieszkańcy Baranowa wzbogacą się dzięki budowie lotniska?](https://investmap.pl/_i/image/251/123/38907_100x70.jpg)
![Już w 2023 roku pociągiem dojedziemy do lotniska w Pyrzowicach [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/30/30/52766_100x70.jpg)
![[Warszawa] 150 mln zł na budowę lotniska w Modlinie](https://investmap.pl/_i/image/38/38/1318_100x70.jpg)


![[mazowieckie] Modlin: W oczekiwaniu na wiosnę](https://investmap.pl/_i/image/131/3/7043_100x70.jpg)
![[Warszawa] Pierwszy pociąg dotarł na Lotnisko Chopina](https://investmap.pl/_i/image/231/103/8679_100x70.jpg)