[podkarpackie] Czy Sanok doczeka się obwodnicy do 2018 roku?

RynekInfrastruktury

Tadeusz Nabywaniec, radny powiatu sanockiego, z rezerwą podchodzi do umieszczenia obwodnicy Sanoka na liście 11 obwodnic, które chce budować Ministerstwo Transportu.

Do tej pory mimo wielu zabiegów władz lokalnych w sprawie inwestycji, władze na szczeblu krajowym nie chciały słyszeć o realizacji tej inwestycji.

 

Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Sanoka został zaplanowany na 2014 roku. Koszt wybudowania trasy o długości 10,8 km został oszacowany na 254,335 mln zł. Obecnie projekt załącznika z 11 obwodnicami znajduje się w konsultacjach społecznych.

 

„Starania o budowę obwodnicy Sanoka trwają już wiele lat. W rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2013 zadanie było wpisane i wydawało się, że obwodnica do roku 2015 powstanie. Nic z tych rzeczy. Na początku 2011 roku zadanie zostało wykreślone z rządowego programu” – przypomina radny. „Władze samorządowe miasta, parlamentarzyści interweniowali w tej sprawie. Jednak władze na szczeblu krajowym były nieugięte” – dodaje.

 

Podczas prac nad budżetem kraju na rok 2012 posłowie Piotr Babinetz i Stanisław Piotrowicz zgłosili kilkanaście poprawek, w tym poprawkę dotyczącą budowy sanockiej obwodnicy. W głosowaniu 27 stycznia 2012 roku poprawki zostały odrzucone przez większość parlamentarną, w tym posłów PO i PSL z Podkarpacia.

 

W lipcu ubiegłego roku senator Andrzej Matusiewicz wystąpił do Sławomira Nowaka, ministra transportu, o spowodowanie, aby budowa obwodnicy miasta Sanoka znalazła się na liście zadań jak najszybciej. Interpelował także w tej sprawie poseł Piotr Babinetz w sierpniu 2012 roku.

 

Pod koniec sierpnia 2012 roku działacze PiS w powiecie sanockim powołali Społeczny Komitet Poparcia Budowy Obwodnicy Miasta Sanoka. Członkowie komitetu zbierali podpisy poparcia, które zostały przesłane do Sławomira Nowaka, ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Zwrócili się także do wielu parlamentarzystów i okolicznych samorządów o poparcie inicjatywy.

 

„Trzeba przypomnieć, że w roku 2010 w skali ogólnopolskiej średnia ruchu pojazdów na drogach krajowych wynosiła 9 888 pojazdów silnikowych na dobę. W Sanoku w tym czasie średnia wynosiła 24 795 pojazdów silnikowych na dobę, a w sierpniu 2010 roku przez Sanok przejeżdżało średnio 29 450 pojazdów na dobę. Podane liczby mówią same za siebie” – informuje Nabywaniec.

 

„Czy Sanok doczeka się obwodnicy południowej? Czas pokaże. Będziemy z uwagą śledzić działania decydentów w tej sprawie” – zapowiada radny powiatu sanockiego.