Podpisano umowę na I etap remontu zabytkowego Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu ZIM Wrocław

Podpisano umowę na I etap remontu zabytkowego Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu

WIZUALIZACJE
REKLAMA

Po wielu latach rozpoczyna się w końcu remont zabytkowego Wzgórza Partyzantów (dawnego Bastionu Sakwowego) w samym centrum Wrocławia. W ramach przedsięwzięcia rewitalizację przejdą m.in. kolumnady, pawilony, balustrady, nawierzchnia i zabytkowe oświetlenie. Na placu na górze znów stanie fontanna. Prace mają być zakończone w przyszłym roku.

Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu w piątek 25 marca podpisał umowę z wykonawcą I etapu prac, Przedsiębiorstwem Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. Ta znana, wrocławska firma od wielu lat specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Koszt wszystkich prac wyniesie 26 846 430 zł brutto (w tym zadanie nr 1: 26 716 830 zł, zadanie nr 2: 129 600 zł).

ZIM Wrocław

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie i remoncie części Bastionu Sakwowego (poprzednia nazwa Wzgórze Partyzantów) przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu, w podziale na Zadania:

Zadanie 1: Przebudowa i remont Pawilonu Perystylowego, Kolumnady, terenu z placem i fontanną przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu wraz z nasadzeniami zieleni,

Zadanie 2: Pielęgnacja zieleni wykonanej w ramach Zadania 1.

Remont przejdzie m. in. sala kolumnowa o powierzchni 200 mkw., elewacja oraz przyległy do Reduty teren. Rozpoczęcie I etapu całego, większego przedsięwzięcia jest możliwe dzięki pozyskaniu przez miasto Wrocław dofinansowania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pod koniec października 2021 roku gmina Wrocław, na projekt "Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I" otrzymała kwotę 18 mln 851 tys. 667 złotych.

ZIM Wrocław

– Po wielu latach przystępujemy do rewitalizacji tego wyjątkowego miejsca, jednego z ostatnich miejsc w ścisłym centrum, które rewitalizacji wymaga i na którą wrocławianie czekają już tyle lat. Za 18 miesięcy Wzgórze Partyzantów znów będzie nam wszystkim służyć. To jest pierwszy etap prac, w którym mamy do zrealizowania trzy zadania. Pierwsze to pawilon perystylowy, czyli dawna Reduta. Drugie to taras z fontanną, a trzecie – remont kolumnady – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

To jednak nie koniec planów związanych z remontem zabytkowego Bastionu Sakwowego, bo wrocławski magistrat myśli już o kolejnych etapach całej inwestycji.

– Ogromnym wyzwaniem pozostaje całe otoczenie, którego pierwszy etap nie obejmie. Naszym marzeniem jest też odtworzyć gloriettę, zburzoną przez Niemców podczas Festung Breslau, która może być jednym z najwyższych punktów, z których rozciąga się piękna panorama na centrum miasta. Mamy także w naszych planach przewidzianą kładkę, którą będziemy mogli przejść na Przedmieście Oławskie. Pracy przed nami bardzo dużo – dodaje prezydent Sutryk.

ZIM Wrocław
REKLAMA
ZIM Wrocław

– W tym etapie zamierzamy odrestaurować pawilon perystylowy (dawna Reduta) w tym m.in. salę kolumnową o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Wyremontujemy elewację i przyległy teren. Zajmiemy się kolumnadą, a tu: częścią podziemną: kawiarnią o powierzchni 200 metrów kwadratowych, zapleczem, bufetem, sanitariatami, częścią nadziemną: podcieniami kolumnady, gdzie odbudujemy posadzki, sklepienia, schody, oświetlenie zabytkowe, tarasem nad kolumnadą, gdzie wzmocnimy stropy, odtworzymy balustrady, oświetlenie zabytkowe. Kolejne nasze zadanie to remont placu z fontanną wraz z zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowane zostaną schody z balustradami, skarpy, mury oporowe, odrestaurujemy fontannę, wykonamy nową nawierzchnię placu, wprowadzimy zieleń ozdobną – informują przedstawiciele magistratu.

Przedsięwzięcie ma na celu poprawę stanu technicznego obiektu, przywrócenie mu dawnej świetności, poprawę warunków użytkowych oraz zwiększenie atrakcyjności i bezpieczeństwa użytkowników. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację wszystkich prac.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Filip Heliasz
fot. Filip Heliasz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA