Polska Grupa Biogazowa uruchamia kolejną inwestycję Fot. Materiały prasowe

Polska Grupa Biogazowa uruchamia kolejną inwestycję

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska Grupa Biogazowa (należąca do TotalEnergies) uruchomiła swoją najnowszą 19-tą inwestycję w miejscowości Bagdad w województwie wielkopolskim. Biogazownia Bagdad wykorzystuje najnowsze technologie, aby rocznie móc produkować 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła,co pozwala na zasilenie 3 tysięcy polskich gospodarstw domowych

1. Otwarcie biogazowni stanowi kolejny ważny krok w strategii rozwoju zielonej energii w Polsce i podkreśla zaangażowanie PGB w budowę zrównoważonego systemu energetycznego.

2. Biogaz jest niezwykle istotnym paliwem, który stanowi kluczowy element transformacji energetycznej w Polsce. Jako źródło energii odnawialnej, ma on zdolność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się tym samym do realizacji celów klimatycznych. Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE.

3. PGB, będąca liderem swej branży w Polsce, dąży do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i biometanu.

26 września odbyła się uroczysta inauguracja działalności biogazowni Bagdad. Podczas ceremonii obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, członkowie zarządu PGB oraz przedstawiciele TotalEnergies, a także Étienne de Poncins – Ambasador Francji w Polsce.

– PGB od lat przyczynia się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój technologii biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanych odnawialnych surowcach, umożliwiających produkcję zielonej energii elektrycznej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki odpadów organicznych po wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz pofermentu jako naturalnego nawozu, energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Przynosi ona korzyści całej lokalnej społeczności. Nowo otwarta inwestycja w miejscowości Bagdad jest tego doskonałym przykładem – wskazuje Łukasz Semeniuk, Dyrektor Generalny Polskiej Grupy Biogazowej.

Najnowsza inwestycja PGB nie tylko przynosi korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ale także chroni środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je następnie w czystą energię. Dzięki procesowi kogeneracji biogazownia nie tylko dostarcza energię, ale również oferuje unikalną usługę suszenia drewna, idealną dla producentów mebli i stolarni. Powstający w wyniku fermentacji metanowej poferment jest pełen mikro- i makroelementów, takich jak azot, potas i fosfor, tworząc naturalny nawóz, który jest bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny obornik.

– Wierzymy, że ta inwestycja przyniesie obopólne korzyści gospodarcze dla naszych rolników, mieszkańców, gminy i oczywiście inwestora. Liczymy na dobrą współpracę z PGB z poszanowaniem interesów społecznych i gospodarczych. Z pewnością ta inwestycja przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego naszej gminy i będzie motywacją dla kolejnych przedsiębiorstw do inwestowania na naszym terenie i wokół planowanej drogi szybkiego ruchu S10. Życzę spółce sukcesu gospodarczego, bio-energii do działania nie tylko na gruncie biznesowym, ale również społecznym oraz edukacyjnym, co pozwoli społeczności lokalnej przybliżyć i zrozumieć zarówno potrzeby jak i korzyści płynące z funkcjonowania biogazowni – mówi Wiesław Nowicki, Zastępca Burmistrza Wyrzyska.

W czwartym kwartale 2024 r. Polska Grupa Biogazowa planuje także otwarcie kolejnej biogazowni, tym razem w Półwsi. Dzięki nowym instalacjom liczba eksploatowanych biogazowni PGB wzrośnie do 20, a ich łączna moc wyniesie 21MW.

REKLAMA

Na etapie zaawansowanych prac jest około 50 projektów, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania. Obecnie, we wszystkich swoich biogazowniach PGB produkuje 0,4 TWh energii rocznie. Celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do roku 2030. Należy pamiętać, że szybki rozwój sektora biogazu i biometanu uzależniony jest jednak w dużym stopniu od uwarunkowań prawnych i finansowych. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie zapowiadany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. W naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne. – podkreśla Sabine Dujacquier - Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiej Grupy Biogazowej.

O Polskiej Grupie Biogazowej:

PGB specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce i zatrudnia ponad 170 osób. Jest częścią globalnej firmy TotalEnergies, największego producenta biometanu we Francji i lidera w produkcji biogazu na rynku europejskim.

W 2022 r. TotalEnergies zajął trzecie miejsce na świecie pod względem inwestycji w energię odnawialną.

PGB rozpoczęła działalność w 2007 roku, zainicjowana przez specjalistów z dużym doświadczeniem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jej podstawową działalnością jestprodukcja energii elektrycznej i ciepła z biogazu - a docelowo biometanu, wtłaczanego do sieci gazowej - przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju.

Grupa świadczy również usługi związane z tą produkcją. Zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, PGB oferuje gospodarstwom rolnym zagospodarowanie odpadów organicznych i wykorzystanie pofermentu do nawożenia upraw. Ponadto większość zakładów PGB jest wyposażona w nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy suszenia drewna.

Obejmują one obecnie 41 suszarni komorowych i 6 suszarni taśmowych.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA