DODAJ

Dolny Śląsk: Budimex rozbuduje za 578 mln zł tzw. "Żelazny Most"

Dolny Śląsk
Dolny Śląsk: Budimex rozbuduje
Orzech
2018-04-12 22:39:42
KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczyna kolejną bardo ważną inwestycję na Dolnym Śląsku. Miedziowy koncern właśnie rozstrzygnął przetarg na rozbudowę Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most", który położony jest w gminie Polkowice. Inwestycję wartą 578 mln zł zrealizuje firma Budimex z Warszawy.

Pierwsze prace budowlane związane z przystosowaniem zbiornika do rozbudowy rozpoczęły się już w ubiegłym roku. W ramach inwestycji "Żelazny Most" zostanie rozbudowany o tzw. Kwaterę Południową. Pozwolenie na budowę zostało wydane na początku marca tego roku. Prace na budowie ruszą w ciągu najbliższych dni.

I etap ma się zakończyć w II połowie 2020 roku. Cała inwestycja ma zostać oddana do użytku do końca grudnia 2021 roku.

Rozbudowa OUOW "Żelazny Most" ma zagwarantować KGHM Polska Miedź S.A. bezpieczne funkcjonowanie w zagłębiu miedziowym przez następne dziesięciolecia.

"Żelazny Most" to największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź. Nazwa pochodzi od miejscowości, w pobliżu której jest położony. Usytuowany jest na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna, w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Budowę zbiornika rozpoczęto w 1974 roku, a eksploatację (i równoczesną rozbudowę) od 12 lutego 1977 roku. Dziś jego powierzchnia to niemal 1400 ha.