Na polskim rynku nieruchomości rokrocznie zawieranych jest kilkaset tysięcy transakcji kupna/sprzedaży. Najnowsza publikacja GUS podsumowująca obrót nieruchomościami w 2012 r. pozwala nam dowiedzieć się co było ich przedmiotem.
W ubiegłym roku liczba zawartych transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości dochodząca do poziomu 325 tys. okazała się najwyższa w gronie analizowanych lat (2006-2012). W porównaniu do najgorszego pod tym względem 2009 r. liczba transakcji wzrosła aż o 56%.
Najczęstszym przedmiotem obrotu były nieruchomości gruntowe, stanowiące 44% wszystkich transakcji kupna/sprzedaży. Drugie w kolejności są nieruchomości lokalowe, które odpowiadały za 39% zawartych transakcji. Jak można zobaczyć na poniższym wykresie, na przestrzeni ostatnich lat doszło do pewnych zmian dotyczących ich udziału w strukturze obrotu nieruchomościami. Transakcje dotyczące kupna/sprzedaży nieruchomości gruntowych w poprzednich latach stanowiły około połowę wszystkich zawartych na rynku nieruchomości. Zatem udział odnotowany w 2012 r. jest najniższym na tle ostatnich lat. Tymczasem w przypadku nieruchomości lokalowych sytuacja wygląda odwrotnie. W ubiegłym roku zawarto bowiem ponad 126 tys. transakcji kupna/sprzedaży, których przedmiotem były tego rodzaju nieruchomości. W rezultacie ich udział w całości zrealizowanego obrotu sięgnął 39%, podczas gdy w latach 2006-2007 nie przekraczał nawet 30%. Analizując zaprezentowane dane można stwierdzić, iż ożywienie na rynku nieruchomości przejawiające się największą liczbą transakcji w ostatnich latach było spowodowane przede wszystkim zdecydowanie większą aktywnością na rynku nieruchomości lokalowych.
Transakcje nieruchomościami zabudowanym pod względem liczebności stanowiły w ostatnich latach około 20% całego obrotu. W ich przypadku widać stopniowy spadek udziału – w 2012 r. stanowiły one 17% wszystkich transakcji, co jest najniższym wynikiem na przestrzeni analizowanych lat. Transakcje budynkami stanowią znikomy procent całego obrotu.