Najlepsze otwarcie roku na rynku nieruchomości handlowych w Polscefot. investphoto.pl

Najlepsze otwarcie roku na rynku nieruchomości handlowych w Polsce

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Firma doradcza JLL podsumowała I kwartał 2018 r. na rynku nieruchomości handlowych w Polsce.
Rynek inwestycyjny – najlepsze otwarcie rokuCałkowita wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych w I kwartale przekroczyła 1,7 mld euro, co jest historycznie najlepszym otwarciem roku. Biorąc pod uwagę liczbę i wartość toczących się transakcji oraz dostępność produktu, sektor handlowy ma szansę na wynik sięgający 3 mld euro w całym 2018 roku. Byłby to rezultat o miliard euro wyższy niż zarejestrowany w 2017 r. i najlepszy w historii polskiego rynku – komentuje Agnieszka Kołat, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.
Największą transakcją zamkniętą w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2018 roku była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfolio 28 nieruchomości handlowych za około miliard euro na rzecz konsorcjum zarządzanego przez Griffin Real Estate. Z kolei największą pojedynczą transakcją był zakup Galerii Katowickiej przez malezyjski fundusz EPF od Meyer Bergman za nieujawnioną kwotę. 
Obecne stopy kapitalizacji dla wiodących centrów handlowych w Polsce wynoszą 4,9%, a dla najlepszych parków handlowych ok. 7,0%.
Podaż – 380 000 mkw. w budowiePod koniec marca 2018 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wyniosła 13,8 mln mkw., z czego 9,9 mln mkw. przypadało na 411 centrów handlowych. W I kw. 2018 r. otworzyły się trzy nowe centra handlowe. Są to: Gemini Park w Tychach (36 600 mkw.), Galeria Wiatraczna w Warszawie (11 000 mkw.) i Galeria Piastova w Gnieźnie (8 000 mkw.). Łącznie w pierwszych trzech miesiącach rynek urósł o 55 600 mkw. 
Łącznie w tym roku rynek może wzbogacić się o 355 600 mkw. w ramach centrów handlowych. Największym planowanym do oddania do użytku w 2018 r. będzie Forum Gdańsk, które zaoferuje 62 000 mkw. GLA oraz Libero w Katowicach – 45 000 mkw. GLA – wylicza Agnieszka Tarajko-Bąk, starszy analityk rynku, JLL. 
W tym roku na rynek trafi szereg projektów w mniejszych miastach - m.in. Color Park w Nowym Targu (27 000 mkw.), Nowa Stacja w Pruszkowie (27 000 mkw.), Stara Ujeżdżalnia w Jarosławiu (23 000 mkw.), Galeria Winiary w Gnieźnie (15 000 mkw.), Galeria Hosso w Świebodzinie (12 000 mkw.) oraz Galeria Stela w Cieszynie (11 300 mkw.). 
REKLAMA
Łącznie, w budowie jest obecnie 380 000 mkw. powierzchni w centrach handlowych. Pod względem lokalizacji 70% tej powierzchni pojawi się w głównych aglomeracjach, a pozostała część w miastach poniżej 150 000 mieszkańców – dodaje Agnieszka Tarajko-Bąk.
Główne trendy – mixed-use, gastronomia, modernizacja i rozbudowaWarto zaważyć, że na znaczeniu nadal zyskują projekty wielofunkcyjne. Dotyczy to zwłaszcza stołecznego rynku z takimi inwestycjami jak np. EC Powiśle, Koneser, CEDET, Centrum Marszałkowska, Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy czy Browary Warszawskie. Rośnie też popularność sektora gastronomicznego, co związane jest z kształtowaniem się ciekawych lokalizacji typu Hala Koszyki, Soho Factory, Hala Gwardii w Warszawie, czy łódzkiego Monopolis i Off Piotrkowska – komentuje Edyta Potera, dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.
Oprócz rozwoju projektów wielofunkcyjnych i rosnącej roli sektora gastronomicznego, kolejne kluczowe trendy na rynku to modernizacje i rozbudowy istniejących obiektów.
Obecnie deweloperzy skupiają się nie tylko na budowie nowych obiektów, ale przede wszystkim na utrzymaniu atrakcyjności i nowoczesności tych starszych. Ostatnie przykłady działań warszawskich centrów Atrium Promenada, Atrium Targówek, Atrium Reduta, czy Platan w Zabrzu, polegających na modernizacji i rozbudowie, potwierdzają ten trend. Z naszych analiz wynika, że już co czwarte centrum handlowe w Polsce zostało rozbudowane – dodaje Edyta Potera.
Czynsze i pustostanyCzynsze "prime" są tradycyjnie najwyższe w Warszawie (do 130 euro/mkw./miesiąc). Na większości rynków lokalnych poziom czynszów "prime" wynosi od 45 do 60 euro za mkw. miesięcznie. 
Średni poziom pustostanów w centrach handlowych w miastach powyżej 175 000 mieszkańców wyniósł 4,1% na koniec 2017 r.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA