fot. Orzech

[Polska] Rekordowe zapotrzebowanie na biura w regionach

Kajtman
W 2016 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) zbliżyły się do granicy 4 mln mkw. Poza stolicą, liderami pozostają Kraków, Wrocław i Trójmiasto. Popyt na biura utrzymał się na wysokim poziomie wynoszącym blisko 590 tys. mkw. i był o 50% większy od średniej wartości odnotowanej w latach 2011-2015. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowuje regionalny rynek biurowy w 2016 roku w raporcie: "Rynek biurowy – miasta regionalne w Polsce".
Łączny wolumen transakcji najmu, zawartych na rynkach regionalnych w 2016 roku ustabilizował się na poziomie 585 tys. mkw., z czego najwięcej odnotowano w Krakowie (188 tys. mkw.) i we Wrocławiu (120 tys. mkw.). Na koniec ubiegłego roku absorpcja netto była pozytywna i wyniosła około 380 tys. mkw. (wzrost o 9% w porównaniu do 2015 roku).
Biurowe rynki regionalne rozwijają się dynamicznie i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najemców. Liderami pozostają Kraków, Wrocław i Trójmiasto. Inne miasta, czyli Łódź, Poznań i Katowice również cechują się niesłabnącym popytem, a Lublin i Szczecin to kolejne rynki ze znacznym potencjałem wzrostu. Za rozwój w regionach odpowiada w dużym stopniu branża usług biznesowych. Obecnie w Polsce działa prawie tysiąc firm w tym sektorze zatrudniających ponad 200 tys. pracowników. Jesteśmy nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego – mówi Krzysztof Misiak, Partner, dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w Cushman & Wakefield.
W ubiegłym roku wielkość nowej podaży dostarczonej na rynek osiągnęła 491 tys. mkw. (wzrost o 34% w stosunku do 2015 roku). Wynik ten jest lepszy o 75% w porównaniu do średniej z lat 2011-2015 wynoszącej 280 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni biurowej oddano do użytku na najbardziej dojrzałych rynkach Krakowa (149 tys. mkw.) i Wrocławia (142 tys. mkw.).
Silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową kreuje aktywność deweloperów w regionach. W tym roku, ze względu na wielkość powierzchni w budowie, spodziewamy się wysokiego poziomu podaży, porównywalnego do rekordowej wartości odnotowanej w 2016 r. Najwięcej nowych biur po raz kolejny powstanie w Krakowie, gdzie zasoby już w tym roku przekroczą 1 milion mkw. – mówi Kamila Wykrota, Partner, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.
Silna aktywność deweloperów nieznacznie wpłynęła na średnią stopę pustostanów, która wzrosła o 1,7 p.p. do 10,8%. Wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej zanotowały Wrocław (z 8% do 12,5%) i Kraków (z 3,7% do 7,2%), natomiast spadek dotyczył Łodzi (6,2%) oraz Poznania (13,6%). Stawki czynszów w największych miastach regionalnych pozostały stabilne i wynosiły 12-14,5 euro/mkw./miesiąc. Najwyższe czynsze wywoławcze zarejestrowano w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.
Ze względu na wysoki poziom powierzchni biurowej będącej na etapie realizacji na większości rynków regionalnych, deweloperzy i właściciele budynków mogą spodziewać się wzrostu oczekiwań najemców oraz zwiększenia pakietu zachęt. Taka sytuacja wystąpi zwłaszcza w przypadku budynków charakteryzujących się niższym standardem technicznym bądź mniej prestiżową lokalizacją – mówi Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield, autor raportu.