[Polska] Rośnie dynamika sprzedaży mieszkań

[Polska] Rośnie dynamika sprzedaży mieszkań

primetimepr
REKLAMA
Stabilne ceny, większa dostępność mieszkań i rosnąca dynamika sprzedaży – to najważniejsze wnioski z opracowania Narodowego Banku Polskiego podsumowującego I kwartał 2016 roku na rynku nieruchomości. 
Od stycznia do marca br. sytuacja na rynku nieruchomości była zrównoważona. Pomimo niewielkiego ożywienia, ceny mieszkań pozostawały stabilne – wynika z danych NBP.
W niektórych miastach odnotowano nawet niewielki spadek cen transakcyjnych. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w Krakowie, gdzie obecnie za m2 na rynku pierwotnym trzeba zapłacić średnio ok. 6,2 tys. zł/m2, podczas gdy w poprzednich dwóch kwartałach m2 wart był ponad 6,3 tys. zł. 
W tym samym okresie wzrosły również nominalne dochody gospodarstw domowych. W efekcie, znacznie zwiększyła się dostępność mieszkań. Jak podaje NBP, w polskich aglomeracjach (Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu) wskaźnik szacowanej dostępności wyniósł 0,88 m2 za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, co oznacza, że był wyższy o 0,04 m2 w porównaniu do poprzedniego kwartału. 
Dynamika sprzedaży coraz większaSytuacja ekonomiczna klientów pozytywnie wpłynęła na wyniki deweloperów. Zapas niesprzedanych mieszkań w największych polskich miastach zmniejszył się o ok. 0,4 tys. i wyniósł 48,3 tys. 
Już pod koniec poprzedniego roku odczuwalne było rosnące zainteresowanie zakupem mieszkania – zauważa Piotr Kijanka, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. – Po nowym roku ta tendencja się utrzymała. Spowodowały to przede wszystkim zapowiedzi o zakończeniu programu MdM w 2018 roku, jak również rekordowo niskie stopy procentowe.
Inwestycje mieszkaniowe wciąż popularne Większa dynamika sprzedaży tow dużej mierze skutek rosnącej popularności inwestycji mieszkaniowych. Według obliczeń NBP, w perspektywie krótkoterminowej nadal są one bardzo opłacalne.
Przy założeniu średniej wysokości możliwego do uzyskania czynszu, rentowność takiej inwestycji jest wyższa od lokaty bankowej czy 10-letnich obligacji skarbowych. Porównać ją można do tej uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych.
Co więcej, wysoka wartość średniego czynszu najmu w relacji do kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu.
Jednak jak podkreśla przedstawiciel Grupy Geo, sukces inwestycyjnego zakupu mieszkania zależy przede wszystkim od jego lokalizacji. – Najwięcej lokali pod wynajem sprzedajemy w Fabryce Czekolady, która znajduje się w centrum Krakowa – dodaje.
Dobra prognoza na kolejny kwartałOptymistyczne trendy zaobserwowane w I kwartale to dobra prognoza dla rynku nieruchomości na kolejne miesiące.
Dodatkowo, na początku lipca Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym, niskim poziomie. W efekcie, warunki udzielania kredytów mogą okazać się bardziej korzystne dla potencjalnych nabywców nieruchomości, a co za tym idzie dynamika sprzedaży może jeszcze wzrosnąć.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W centrum Wrocławia trwa budowa biurowca Brama Oławska [FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Przy skrzyżowaniu ulic Oławskiej i Piotra Skargi we Wrocławiu budowany jest nowy biurowiec Brama Oła...
Warszawa: Nowi najemcy 195-metrowego wieżowca Skyliner
Blisko 5 tys. mkw. powierzchni zajmą łącznie nowi najemcy Skylinera – DXC Technology i Luxoft. Obie...
Kraków: Dobiega końca budowa ostatniego etapu kompleksu biurowego High5ive [FILM + ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
Międzynarodowy koncern GlobalLogic otwiera biuro w Gdańsku
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Gdańsku. To GlobalLogic, amerykańska firma...
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Krakowie
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT stawia na stolicę Małopolski. DataArt, firma zajmująca się...
Przy ulicy Rembielińskiego w Łodzi powstaje budynek wielorodzinny Park Poniatowskiego I [WIZUALIZACJE]
Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud SA realizuje w Łodzi inwestycję mieszkaniową pn. P...
Wzrost aktywności na rynku biurowym w Warszawie
Skutkiem wybuchu pandemii COVID-19 było przejście większości firm na pracę zdalną i ograniczenie zap...
Warszawa Zachodnia – w grudniu wsiądziemy do pociągów z nowego peronu [ZDJĘCIA]
Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziem...
Accolade inwestuje w Jeleniej Górze. Będą nowe miejsca pracy
Grupa Accolade zdecydowała się na nową inwestycję na Dolnym Śląsku. Tym razem postawiła na Jelenią G...
Jest zgoda na budowę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
W samym centrum stolicy Dolnego Śląska, między placem Uniwersyteckim, ulicą Fredry i Szewską wybudow...