Polska Spółka Gazownictwa otworzyła we Wrocławiu nowoczesne laboratorium PSG

Polska Spółka Gazownictwa otworzyła we Wrocławiu nowoczesne laboratorium

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska Spółka Gazownictwa otworzyła we Wrocławiu nowoczesne laboratorium pozwalające nadzorować jakość paliw gazowych dostarczanych do obiorców na Dolnym Śląsku, a także proces ich nawonienia.

– Laboratorium zostało utworzone głównie z myślą o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną. Pozwoli ono nam w przyszłości m.in. badać parametry chemiczne biometanu i wodoru, które chcemy dystrybuować. Jest to tym bardziej ważne, że przedsiębiorcy coraz częściej myślą o inwestowaniu w biometanownie – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Dzięki utworzonemu laboratorium możliwa będzie także dokładna analiza paliw gazowych dystrybuowanych na terenie Dolnego Śląska, bez udziału podmiotów zewnętrznych.

– Posiadanie laboratorium przynosi szereg korzyści. To przede wszystkim realizacja naszej misji, czyli przesyłania paliwa gazowego w sposób ciągły, bezpieczny i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Ale to także poszerzenie zakresu działań spółki, rozwój kompetencji pracowników i w konsekwencji korzyści finansowe – podkreślił członek zarządu PSG ds. technicznych Marian Żołyniak.

REKLAMA

Laboratorium powstało na terenie Gazowni Wrocław Południe i zostało wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przy jego obsłudze zatrudniony został wykwalifikowany zespół pracowników.

– Pracownia została wyposażona w specjalistyczną aparaturę. Zakupiliśmy m.in. chromatografy służące do analizy składu paliw gazowych. Umożliwiają one sprawdzanie ilości biometanu czy wodoru w sieci gazowej, pomiar stężenia środka nawaniającego czy oznaczanie zawartości związków siarki – podsumował Jacek Kawula, zastępca dyrektora ds. technicznych Oddziału Zakładu Gazowniczego we Wrocławiu.

Jest to kolejne tego typu laboratorium otwarte przez Polską Spółkę Gazownictwa. W połowie września 2023 r. rozpoczęła działalność pracownia na terenie Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie.

Żródło: PSG

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA