Powstanie Dolnośląska Autostrada Rowerowa o długości ponad 500 kilometrów

Powstanie Dolnośląska Autostrada Rowerowa o długości ponad 500 kilometrów

Orzech
Orzech
REKLAMA
Na terenie Dolnego Śląska powstanie sieć nowych, wygodnych dróg rowerowych o długości ponad pól tysiąca kilometrów. We wtorek 15 września w Rudzie Sułowskiej samorządowcy i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt pn. Dolnośląska Autostrada Rowerowa (DAR) podpisali list intencyjny.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, skupiające kilkadziesiąt dolnośląskich samorządów i od lat wspierające rozwój społeczny, kulturowy i gospodarczy na Dolnym Śląsku. W projekcie uczestniczy 37 samorządów. Trasa będzie przebiegała m.in. do granicy z Niemcami. Szerokość dróg będzie wynosiła 3-3,5 metra. Trasa autostrady rowerowej będzie skorelowana z połączeniami Kolei Dolnośląskich.
– Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – informuje marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.
FB
– To wyjątkowa inwestycja integrująca samorządowców w różnych częściach Dolnego Śląska, którzy w ramach stowarzyszenia mogą realizować interesy i potrzeby swoich społeczności – podkreśla Dariusz Stasiak, członek zarządu tego stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna i przewodniczący sejmikowej komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA

Dolnośląska Autostrada Rowerowa ma dać impuls regionowi

Oprócz dolnośląskich samorządów partnerami przedsięwzięcia są PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Wody Polskie i Lasy Państwowe, czyli instytucje, które są w części właścicielami działek, przez które ma w przyszłości przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Poszczególne samorządy mają być przede wszystkim odpowiedzialne za zapewnienie wkładu własnego do finansowania, wybór wykonawców projektu i robót budowlanych, a także późniejsze utrzymanie nowej infrastruktury na swoim terenie.
UMWD
UMWD
Dolnośląska Autostrada Rowerowa ma uzupełnić układ transportowy na Dolnym Śląsku i pozwolić ograniczać zjawisko wykluczenia komunikacyjnego. Jak zapowiadają przedstawiciele dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego projekt ma dać także nowy impuls lokalnym planom rozwoju ruchu turystycznego i promocji. Ma również pozytywnie wpłynąć na dynamiczny rozwój na poziomie lokalnym i regionalnym.
Zawarte we wtorek 15 września porozumienie wpisuje się w lokalne strategie rozwoju, a także w Dolnośląską Politykę Rowerową. Realizacja Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej jest oczekiwana przez mieszkańców zarówno w aspekcie dostępności transportowej, jak i rozwinięcia całego wachlarza usług turystycznych.

Komentarze (5)

Napisz komentarz
kwiatek(gość)
Kto jest koordynatorem całości projektu? Czy samorządy są zobligowane dokonać zabezpieczenia środków budżetowych na realizację swego zobowiązania? Może w ramach projektu warto stworzyć konkurs dotyczący szybkości i rzetelności inwestycji a najlepszym np. zwiększyć dotację?
kwiatek(gość)
Kto jest koordynatorem całości projektu? Czy samorządy są zobligowane dokonać zabezpieczenia środków budżetowych na realizację swego zobowiązania? Może w ramach projektu warto stworzyć konkurs dotyczący szybkości i rzetelności inwestycji a najlepszym np. zwiększyć dotację?
kwiatek(gość)
Kto jest koordynatorem całości projektu? Kiedy samorządy powinne mieć zabezpieczone środki na realizację inwestycji w swoim budżecie? Może warto w ramach projektu ogłosić konkurs, który zmobilizuje samorządy?
DBDW(gość)
jakoś mało atrakcyjna ta trasa biegnąca głównie po północnej, równinnej części Dolnego Śląska. Dużo ciekawszy byłby szlak południowy od Gór Izerskich do gór Złotych.
sm(gość)
"Trasa będzie przebiegała m.in. do granicy z Niemcami...." Patrząc na plan tras rowerowych (na mapie na niebiesko) to planowane będzie przesunięcie granic Polski.
REKLAMA