Powstanie Dolnośląska Autostrada Rowerowa o długości ponad 500 kilometrów

Powstanie Dolnośląska Autostrada Rowerowa o długości ponad 500 kilometrów

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Na terenie Dolnego Śląska powstanie sieć nowych, wygodnych dróg rowerowych o długości ponad pól tysiąca kilometrów. We wtorek 15 września w Rudzie Sułowskiej samorządowcy i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt pn. Dolnośląska Autostrada Rowerowa (DAR) podpisali list intencyjny.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, skupiające kilkadziesiąt dolnośląskich samorządów i od lat wspierające rozwój społeczny, kulturowy i gospodarczy na Dolnym Śląsku. W projekcie uczestniczy 37 samorządów. Trasa będzie przebiegała m.in. do granicy z Niemcami. Szerokość dróg będzie wynosiła 3-3,5 metra. Trasa autostrady rowerowej będzie skorelowana z połączeniami Kolei Dolnośląskich.
– Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – informuje marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.
FB
– To wyjątkowa inwestycja integrująca samorządowców w różnych częściach Dolnego Śląska, którzy w ramach stowarzyszenia mogą realizować interesy i potrzeby swoich społeczności – podkreśla Dariusz Stasiak, członek zarządu tego stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna i przewodniczący sejmikowej komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dolnośląska Autostrada Rowerowa ma dać impuls regionowi

Oprócz dolnośląskich samorządów partnerami przedsięwzięcia są PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Wody Polskie i Lasy Państwowe, czyli instytucje, które są w części właścicielami działek, przez które ma w przyszłości przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Poszczególne samorządy mają być przede wszystkim odpowiedzialne za zapewnienie wkładu własnego do finansowania, wybór wykonawców projektu i robót budowlanych, a także późniejsze utrzymanie nowej infrastruktury na swoim terenie.
UMWD
Dolnośląska Autostrada Rowerowa ma uzupełnić układ transportowy na Dolnym Śląsku i pozwolić ograniczać zjawisko wykluczenia komunikacyjnego. Jak zapowiadają przedstawiciele dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego projekt ma dać także nowy impuls lokalnym planom rozwoju ruchu turystycznego i promocji. Ma również pozytywnie wpłynąć na dynamiczny rozwój na poziomie lokalnym i regionalnym.
Zawarte we wtorek 15 września porozumienie wpisuje się w lokalne strategie rozwoju, a także w Dolnośląską Politykę Rowerową. Realizacja Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej jest oczekiwana przez mieszkańców zarówno w aspekcie dostępności transportowej, jak i rozwinięcia całego wachlarza usług turystycznych.

Komentarze (5)

Napisz komentarz
kwiatek(gość)
Kto jest koordynatorem całości projektu? Czy samorządy są zobligowane dokonać zabezpieczenia środków budżetowych na realizację swego zobowiązania? Może w ramach projektu warto stworzyć konkurs dotyczący szybkości i rzetelności inwestycji a najlepszym np. zwiększyć dotację?
kwiatek(gość)
Kto jest koordynatorem całości projektu? Czy samorządy są zobligowane dokonać zabezpieczenia środków budżetowych na realizację swego zobowiązania? Może w ramach projektu warto stworzyć konkurs dotyczący szybkości i rzetelności inwestycji a najlepszym np. zwiększyć dotację?
kwiatek(gość)
Kto jest koordynatorem całości projektu? Kiedy samorządy powinne mieć zabezpieczone środki na realizację inwestycji w swoim budżecie? Może warto w ramach projektu ogłosić konkurs, który zmobilizuje samorządy?
DBDW(gość)
jakoś mało atrakcyjna ta trasa biegnąca głównie po północnej, równinnej części Dolnego Śląska. Dużo ciekawszy byłby szlak południowy od Gór Izerskich do gór Złotych.
sm(gość)
"Trasa będzie przebiegała m.in. do granicy z Niemcami...." Patrząc na plan tras rowerowych (na mapie na niebiesko) to planowane będzie przesunięcie granic Polski.

Najnowsze artykuły

Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzko
W trakcie opracowania jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy trasy ek...
Kraków: Tramwajem przez Aleje
Miasto Kraków rozpisało przetarg na koncepcję nowej linii tramwajowej, miałaby ona przebiegać pomięd...
Kraków: Utrudnienia na ulicy Podgórskiej
Z powodu kolejnego etapu prac konstrukcyjnych mostów kolejowych nad Wisłą, dziś 25 stycznia zamknięt...
Rewitalizacja XVIII wiecznego pałacyku Pücklera. Muzeum bolesławieckiej ceramiki zmieni swoją siedzibę.
Za 20 mln zł zostanie wyremontowana nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – ze 189 złożonych pr...
Port Lotniczy Lublin z usługą cargo
Port Lotniczy Lublin będzie świadczył usługi w zakresie lotów towarowych. Spółka właśnie otrzymała p...
Ulica Pomorska we Wrocławiu w końcu doczeka się przebudowy
Mieszkańcy Nadodrza są coraz bliżej doczekania się po latach przebudowy jednej z głównych ulic na sw...
W Krakowie trwa przebudowa dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ulicy Stradomskiej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski Angel Poland prowadzi prace przy przebudowie frontowej kamienicy przy ulicy Str...
Warszawa: Przy ulicy Chmielnej trwa budowa 310 metrowej wieży Varso Tower [ZDJĘCIA]
Dwie prawie stumetrowe wieże kompleksu Varso Place przy Dworcu Centralnym są już w pełni wynajęte i...
Bouygues Immobilier zrealizuje nową inwestycję mieszkaniową w pobliżu Stadionu Miejskiego we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
Polski oddział Bouygues Immobilier przygotowuje ósmą inwestycję mieszkaniową we Wrocławiu. Tym razem...
W Warszawie trwa budowa kompleksu biurowego Forest [FILM + ZDJĘCIA]
Kompleks biurowy Forest to druga, po wieżowcach Varso Place, największa inwestycja HB Reavis w Polsc...