W Polsce z miesiąca na miesiąc przybywa wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. Chętnych na ich kupno także nie brakuje. Zakup mieszkania w budowie dla wielu nabywców stanowi jednak ciągle pewne ryzyko. Dlatego przed zakupem należy wnikliwie przyjrzeć się deweloperowi. Nie zaszkodzi także wizyta na budowie. Jakie korzyści może przynieść?
Polski rynek nieruchomości bije kolejne rekordy. Z raportu GUS z końcówki maja dotyczącego rynku nieruchomości wynika, że w pierwszych czterech miesiącach 2017 r. wydano pozwolenia na budowę 83 440 mieszkań. To o 36,8 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem w 2016 r. Większość z tych lokali znajdzie swoich nabywców jeszcze w trakcie budowy danej inwestycji. Podjęcie takiej decyzji często wiąże się z pewnym ryzykiem. Właśnie dlatego deweloperzy w ostatnim czasie coraz częściej proponują potencjalnym klientom wizyty na budowie, by pokazać, że prace idą zgodnie z planem.
– Odwiedziny na placu budowy nie tylko sprawiają, że klienci czują się spokojniejsi o pieniądze, które zamierzają zainwestować czy już zainwestowali w mieszkanie. Takie wizyty przynoszą im także wymierne korzyści – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej, budującej kompleks mieszkaniowy przy ulicy Stróżyńskiego w Poznaniu. – Na tym etapie prac klient może mieć duży wpływ na ostateczny wygląd mieszkania. Poprawki aranżacyjne mogą obejmować między innymi zmiany w układzie ścian działowych, rozmieszczenia urządzeń sanitarnych czy elektryki. Budowę nowej inwestycji przy Stróżyńskiego rozpoczęliśmy w styczniu. Klienci, którzy dotychczas ją odwiedzili mogli się przekonać, że prace idą nawet szybciej, niż wcześniej zakładaliśmy – dodaje Bożena Taflińska-Tadeusz.
Taka wizyta to więc dobry moment, by skonfrontować wizualizacje z rzeczywistością. Odwiedziny na budowie umożliwiają samodzielną ocenę funkcjonalności mieszkania. Dzięki temu dużo łatwiej planuje się aranżację lokalu. Gdy mieszkanie pozostaje w budowie, klienci mogą przemyśleć wykonanie ewentualnych prac dodatkowych, takich jak zmiany układu ścian działowych, czy dodatkowe punkty oświetlenia.
REKLAMA
Odwiedzanie placu budowy musi się oczywiście wiązać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przed wejściem na teren inwestycji klientom często udziela się krótkich szkoleń z zasad zachowania się na budowie. Swoje przyszłe mieszkania oglądają w odblaskowych kamizelach i kaskach ochronnych, pod opieką inspektora nadzoru budowlanego czy kierownika budowy.
– Klienci odwiedzający naszą inwestycję na Stróżyńskiego 11, po wcześniejszym umówieniu, otrzymają fachową pomoc ze strony kierownika budowy i inspektora nadzoru – dodaje Bożena Taflińska-Tadeusz. – Zachęcam także zawsze klientów do analizy doświadczenia dewelopera i jego wizerunku. Duże firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku gwarantują wysoką jakość – dodaje.
Chociaż kupno mieszkania w budowie uważa się za bardziej ryzykowne, to właśnie sprawdzenie stanu budowy i renomy dewelopera pomaga klientom zdecydować się na wybór danej inwestycji.